• Bezpieczne korzystanie z gier komputerowych

        • Wskazówki dla rodziców dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

          • Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
          • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
          • Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
          • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
          • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
          • Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
          • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
          • Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
          • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.

          Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

          Wskazówki pochodzą z broszury pt.: „Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe”. Broszura dostępna jest pod adresem: https://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji-i-przemocy

          Gdzie można uzyskać pomoc

          W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod numerem telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

          Więcej o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w internecie:  www.dyżurnet.plwww.ore.edu.plwww.akademia.nask.plwww.kursor.edukator.plwww.saferinternet.plwww.plikifolder.pl

          Gry komputerowe – oznaczenia

          W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry z poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.

          W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.

          Wspólnie zadbajmy o dobro i bezpieczeństwo naszych uczniów!

          • Rady dla rodziców dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci
            Drodzy Rodzice - Internet to jedno z najważniejszych mediów ma wiele zalet, niestety może być wykorzystywany również do szkodliwych, złośliwych czy przestępczych działań. Na zagrożenia występujące w Sieci narażone są przede wszystkim dzieci.
            Dlatego szczególnie ważną rolę odgrywają rodzice i opiekunowie najmłodszych, którzy mogą i powinni być dla dziecka nauczycielami w zakresie korzystania z Internetu.
            1. Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem: bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z możliwościami Sieci, razem poszukajcie ciekawych i przyjaznych dzieciom i młodzieży stron.
            2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie: powiedz co można i czego nie wolno robić, w co można wierzyć, a na co należy uważać 
            3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku pozyskiwania przyjaciół w Internecie, o konieczności umawiania się z nieznajomymi tylko w obecności dorosłych.
            4. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka, które popełniło błędy, bo tylko wtedy przyjdzie do ciebie ze swoimi problemami.
            5. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści: wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za nieodpowiednie i nielegalne treści w Internecie i zgłaszać wszelkie przestępstwa.
            6. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądaj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie wspólnie zasady pracy z komputerem i Internetem.
            7. Pamiętaj o zainstalowaniu programu filtrującego szkodliwe treści. 
            Ważne i przydatne strony mające na celu pomoc rodzicom i uczniom bezpieczne korzystanie z internetu.
            www.dzieckowsieci.pl 
            - portal kampanii "Dziecko w Sieci" promującej zasady bezpiecznego korzytania z Internetu; wsród zamieszczonych materiałów znajdują się scenariusze zajęć dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i zjawiska cyberprzemocy oraz filmy edukacyjne z tego zakresu;
            www.sieciaki.pl 
            - portal dla dzieci prowadzony przez FDN, promujący zasady bezpiecznego Internetu;
            www.dzienbezpiecznegointernetu.pl 
            - strona Dnia Bezpiecznego Internetu;
            http://www.helpline.org.pl/ - strona projektu, którego celem jest pomoc młodym Internautom w sytuacjach zagrożenia w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych. 
            www.saferinternet.pl - polska strona programu Komisji Europejskiej: Safer Internet, w ramach którego działa helpline.org.pl;
            www.dyzurnet.pl - trafiłeś na nielegalne treści w Internecie? Zgłoś anonimowo.
            http://www.bezpiecznaszkola.com.pl - o bezpiecznym Internecie, klasyfikacja zagrożeń, słownik pojęć, skaner online, gry i konkursy, szkolenia, porady i wskazowki dla rodziców.
            www.kidprotect.pl- portal Fundacji Kidprotect, cenne źródło wiedzy o zagrożeniach w Internecie.
            akademia.nask.pl/pliki/2-jak-zapewnic-dzieciom-bezpieczenstwo-w-internecie-poradnik-dla-rodzicow.pdf
            www.dzieckokrzywdzone.pl - portal wiedzy o problemie krzywdzenia dzieci;
            www.cert.pl strona CERT Polska (Computer Emergency Response Team) - zespołu reagującego na zagrożenia i incydenty w sieciach komputerowych; serwis oferuje m.in. statystyki przyjmowanych zgłoszeń i podejmowanych interwencji, informacje techniczne dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.
            W ramach kampanii „Nasze dzieci w sieci“ popularne osoby opowiadają rodzicom o różnych rodzajach zagrożeń i zachęcają do zadbania o bezpieczeństwo dzieci online. Spotom towarzyszą reportaże z planu oraz filmy eksperckie skierowane do rodziców
            "Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie" zostało zawarte przez 12 Sygnatariuszy-Założycieli. 
            Jego podstawowym celem jest budowa szerokiej koalicji na rzecz edukowania rodziców, opiekunów i dzieci korzystających z Internetu o zagrożeniach mogących wynikać z używania sieci oraz sposobach na ich eliminowanie.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Zalesiu
      • 52 388 20 32
      • Szkoła Podstawowa Zalesie 36 89-400 Sępólno Kraj. Poland
      • mgr inż. Helena Banaszak
      • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zalesiu podaje do wiadomości rodzicom, prawnym opiekunom, pracownikom szkoły, interesantom – dane Inspektora Ochrony Danych naszej szkoły. Małgorzata Kollas malgorzata.kollas@cbi24.pl kom: + 48 533-229-001
      • /SPZalesie36/SkrytkaESP
    • Logowanie