- Bieżące informacje w roku szkolnym 2024/2025
- Dobrze, że jesteś- kampania profilaktyki.
- Regulamin boiska
- OFERTA PORADNI PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNEJ
- BEZPIECZEŃSTWO PUNKT INTERWENCJI KRYZYSOWEJ
- Bezpieczne korzystanie z gier komputerowych
- „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”
- Informacje o ubezpieczeniu
- Zasady rekrutacji uczniów do przedszkola i klas pierwszych
- Czas rodzica z dzieckiem
- LEKTURA NA WAKACJE
LEKTURA NA WAKACJE
Lektura na wakacje !
Drodzy Rodzice,
Zbliżają się wakacje – dla dzieci czas wyjazdów, przygód i beztroskiej zabawy na podwórku. Może warto i dla siebie znaleźć chwilę relaksu z książką. Myślę, że te propozycje pomogą jeszcze w lepszym stopniu zrozumieć siebie i własne dziecko. Życzę wszystkim słonecznych, radosnych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.
Polecam - Barbara Barabasz
-
,,ŚWIADOME RODZICIELSTWO. WYCHOWAJ SZCZĘŚLIWE DZIECKO DZIĘKI WIĘKSZEJ SAMOŚWIADOMOŚCI” ,
Autor: Daniel J. Siegel, Mary Hartzell
W jaki sposób doświadczenia z dzieciństwa wpływają na to, jakimi jesteśmy rodzicami?
Czy dzięki autorefleksji można przezwyciężyć ograniczenia własnej przeszłości?
Jak nauka wyjaśnia złożone relacje między rodzicami i dziećmi?
Neurobiolog i psychiatra dziecięcy Daniel J. Siegel oraz pedagog Mary Hartzell napisali książkę dla rodziców, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. Autorzy pokazują, że dzięki świadomej refleksji nad własną przeszłością można znacząco poprawić swoje relacje z dziećmi. Bezpieczna więź, dostrojona komunikacja, wspólny dialog ‒ to fundamenty, które pozwalają przetrwać niejeden konflikt w rodzinie i zapewniają dziecku optymalne warunki rozwoju.
„Książka Daniela Siegela ma tą ogromną zaletę, że nie jest poradnikiem o tym, co robić z dziećmi, tylko książką o tym, co robić ze sobą, żeby móc w bardziej dojrzały sposób budować relacje z dziećmi. Zawdzięczam tej lekturze możliwość głębszego zrozumienia samej siebie jako mamy oraz innych rodziców.”
Agnieszka Stein, autorka książek: Dziecko z bliska oraz Dziecko z bliska idzie w świat.
-
,,RODZIC JAKO PRZYWÓDCA STADA”, Autor: Jesper Juul
Jak matka i ojciec mogą być wspólnie przywódcami swojego stada?
Jakie wartości pomagają w byciu dobrym przywódcą?
Dlaczego ważna jest godność każdego członka rodziny?
Czego możemy nauczyć się od dzieci?
Co to znaczy: zdrowe i silne dziecko?
Cała władza w rodzinie należy do rodziców. Dzieci potrzebują przywództwa, ponieważ brakuje im jeszcze doświadczenia i siły wewnętrznej, żeby samemu decydować o sobie. Jak jednak korzystać z władzy rodzicielskiej, żeby nie ranić dziecięcych uczuć i nie naruszać ich granic?
Jesper Juul pokazuje, że kluczowe są tutaj wartości, jakimi kierują się dorośli. Czy ważna jest dla nas autentyczność? Czy uczciwie bierzemy odpowiedzialność za swoje błędy? Czy uważamy dziecko za kogoś równego sobie pod względem godności osobistej? Czy szanujemy jego uczucia, marzenia i granice tak samo jak swoje?
Nie można wychować silnego i zdrowego człowieka, jeśli nie dba się o jego siłę i zdrowie już w dzieciństwie. Chodzi przede wszystkim o poczucie własnej wartości, które stanowi najlepszą barierę wewnętrzną przeciw zagrożeniom współczesnego świata. To jednak oznacza, że już w domu rodzinnym musimy wcielać w życie wartości, które wspierają rozwój dziecięcej integralności. A to nakłada określone warunki na nasze przywództwo w rodzinie.
Dzieci potrzebują rodziców jako przywódców stada, którzy pomogą im odnaleźć się w puszczy życia – dokładnie tak samo jak małe wilczki. Dzieci potrzebują rodziców, którzy wysyłają im jasne sygnały. Widzimy dzisiaj wiele rodzin, w których dorośli tak bardzo boją się skrzywdzić lub zaszkodzić swoim dzieciom, że to one de facto stają się przywódcami, a rodzice błądzą zdezorientowani przez las.
JESPER JUUL
-
,,ZAMIAST WYCHOWANIA”, Autor: Jesper Juul
W osobistej rozmowie Jesper Juul porusza cale bogactwo wątków związanych z wychowaniem dzieci. Poczucie własnej wartości, nauka odpowiedzialności, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, problemy w szkole… ‒ te i wiele innych kwestii pojawiają się w tej książce. Cenne są liczne przykłady z doświadczenia i praktyki poradniczej duńskiego pedagoga, które pozwalają bliżej zrozumieć jego podejście do dzieci i do rożnych problemów w rodzinie.
Juul opowiada o tym, co najważniejsze w relacjach z dziećmi: rezygnacji z pozycji siły i poważnym traktowaniu ich potrzeb. Jedną z nich jest chęć bycia naprawdę dostrzeżonym przez dorosłych. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe. Podpowiada, jak kochać dzieci, żeby czuły, że są kochane, jak rozwiązywać konflikty rodzące się wokół władzy w rodzinie i jak może wyglądać prawdziwie osobista rozmowa z dzieckiem.
Słowo ,,wychowanie’’ zawiera wyraźną jednostronność oddziaływania między dorosłym i dzieckiem. Ja wolę mówić o relacji rodzica z dzieckiem, bo w prawdziwej relacji obie strony podlegają ,,wychowaniu’’.
Zasadnicze dla mnie pytanie brzmi: jak mogę przekazać swojemu dziecku poczucie, że ma ono istotną wewnętrzną wartość? Nazywamy to poczuciem własnej wartości. Bo jeśli to się uda, to samo z siebie będzie zachowywało się ,,dobrze’’, bez żadnej dodatkowej tresury.
Podłoga jest czasami lepszym wychowawcą niż niejeden rodzic: bo kiedy trzylatek wspina się na wysokie krzesło, to podłoga nauczy go, że upadek może bardzo boleć. Podłoga nie krytykuje i nie obwinia, co, niestety, często robią rodzice: ,,A nie mówiłem ci, żebyś nie wchodził na to krzesło! Jesteś niegrzeczny, nie słuchasz taty!’’. Takie słowa są zupełnie zbyteczne, bo bardziej bolą niż sam upadek. Zostawiają dziecko z piętnem ,,złego dziecka”.
Jesper Juul ‒ duński pedagog i terapeuta rodzinny o światowej renomie. Jeden z liderów współczesnej rewolucji w podejściu do dzieci. Propaguje idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem oraz dojrzałe przywództwo dorosłych. W 2004 roku założył międzynarodową organizację Familylab, która w ponad piętnastu krajach świata rozwija jego idee i wartości wychowawcze.
Jest autorem wielu książek na temat wychowania i życia rodzinnego. Najbardziej znana: Twoje kompetentne dziecko (wyd. polskie 2011), stała się światowym bestsellerem. Jest ceniona na równi przez rodziców i profesjonalistów.
W 2012 roku przeszedł ciężką chorobę neurologiczną, która ograniczyła jego działalność wykładową i terapeutyczną. Obecnie udziela się głównie jako autor, doradca i superwizor.
Niektórzy nazywają mnie ekspertem od wychowania. Jest to określenie zupełnie chybione, ponieważ nie ma ekspertów od wychowania. Można być ekspertem od rozwoju fizycznego dziecka albo od logopedii, ale nie od wychowania. W wychowaniu nie ma jednej słusznej drogi.
-
„NIE” Z MIŁOŚCI”, Autor: Jesper Juul
Jak rodzic może znaleźć równowagę pomiędzy ,,Zgadzam się na wszystko” i zdecydowanym ,,Nie spełniam żadnych zachcianek”?
Jak ma mówić do najmłodszych, żeby nie tylko go słyszały, ale również – i przede wszystkim! – usłyszały?
Jak motywować dzieci do współdziałania i jak zadbać w rodzinie o własne potrzeby?
Szczere i stanowcze NIE jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK. Dlaczego zatem rodzicom przychodzi ono często z takim trudem?
Jesper Juul wyjaśnia, na czym polega właściwa sztuka odmawiania. Pokazuje, że konfrontacja z odmową i sprzeciwem to jeden z warunków rozwoju silnych i świadomych swojej wartości dzieci.
-