• Kiermasz książek dla dzieci z Księgarni Taniej Książki z Tuliszkowa.

          • W naszej szkole, jak co roku przed Mikołajkami i Bożym Narodzeniem odbywa się kiermasz książek. Oferta jest bardzo ciekawa i konkurencyjne ceny, więc zachęcamy dzieci i rodziców do zapoznania się z propozycją. Książki to doskonały pomysł na prezent, a ceny są atrakcyjne. Każdego roku chętnie współpracujemy z Księgarnią Taniej Książki. Dzięki sprzedanym na kiermaszu książkom mamy możliwość nabycia w promocyjnych cenach książek dla naszych uczniów, które przeznaczamy na nagrody za wyniki w nauce i w konkursach.

                                                                                                                       ZAPRASZAMY!

          • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia odbył się 25 listopada. W tym szczególnym dniu, dzieci z Oddziału Przedszkolnego wykonały wspólną prace plastyczną, używając czekolady. Upamiętniły wspomnienia w fotobudce, ugościły wielkiego misia, a przede wszystkim poznały wyjątkową historię, która swoje korzenie sięga, aż do roku 1902. Prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore “Teddy” Roosevelt w trakcie polowania, zauważył niedźwiadka, nad którym się zlitował, a następnie przywrócił mu wolność. Na skutek tego wydarzenia zaczęto produkować pluszowe misie, które w dzisiejszych czasach są najwspanialszymi pocieszycielami dzieci.

             

          • Prawa Dziecka.

          •  

            Realizowanie i wywiązywanie się z przyjętych przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji Praw Dziecka jest dla szkoły jednym z priorytetów placówki. Co roku informujemy naszych uczniów o obowiązkach i ich prawach. W tym roku chcieliśmy podejść nieco inaczej.  Wspólnie z uczniami klasy III i V zmontowano materiał filmowy. Jest on działaniem profilaktycznym w kierunku osób dorosłych. Uczniowie pragnęli, aby bliscy każdego dziecka usłyszeli ich głos.  Mamy nadzieję, że jego przekaz trafi zarówno do rodziców, opiekunów oraz nauczycieli. 

            Miłego oglądania! 

             Terapeuta pedagogiczny 

                                                                           Jagoda Kalinowska 

                                      

          • 104 lata niepodległej Polski.

          •          9 listopada br. świętowaliśmy w szkole kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzorem poprzednich lat przystąpiliśmy do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Przy akompaniamencie akordeonu odśpiewaliśmy wspólnie na placu szkolnym cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, naszego hymnu narodowego. Podczas wykonywania pieśni podniesiono na maszt biało-czerwoną flagę. Następnie cała społeczność szkolna przeszła do sali gimnastycznej, gdzie uczniowie klasy 8 odegrali przedstawienie pt. „Lekcja historii”. Gościem specjalnym widowiska był sam marszałek Piłsudski, jeden z ojców niepodległości. Warto przypomnieć, że 11 listopada 1918 roku to przełomowa data w dziejach naszego państwa. Po 123 latach zaborów, wraz z zakończeniem I wojny światowej, Polacy doczekali się upragnionej ojczyzny, która wróciła na mapy świata.

          • Zalesie z Wałdowem dla Niepodległej.

          •       6 listopada uczennica Szkoły Podstawowej w Zalesiu, wraz ze swoim nauczycielem Panem Sebastianem wzięła udział w spotkaniu słowno-muzycznym. Odbywało się ono w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości oraz Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Rolą Zosi był taniec z biało-czerwonymi szarfami. Oczywiście poradziła sobie z nim znakomicie. Pan Sebastian natomiast grał role aktorskie, najpierw był Józefem Piłsudskim, a następnie składającym przysięgę nauczycielem.

             

                Chcielibyśmy podziękować Pani Bożenie Manii za zorganizowanie tej uroczystości i zaproszenie nas w roli aktorów, tancerzy i widowni.

             

             

            Sebastian Skaja

          • Zbiórki dla Zosi.

          •       Od września Szkoła Podstawowa w Zalesiu prowadzi akcje charytatywne na rzecz Zosi z Wałdowa. Dziewczynka choruje na SMA. Kwota, którą rodzice muszą uzbierać na lek jest olbrzymia - prawie 10 milionów złotych. Dlatego też jesteśmy dumni z naszych uczniów, że stanęli na wysokości zadania i wzięli udział w zbiórkach i akcjach związanych z pomocą Zosi.

                 Zaczęliśmy od zbiórki makulatury, nakrętek i baterii. Do akcji włączyli się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz osoby związane ze środowiskiem lokalnym, dzięki czemu udało się uzbierać po kilkadziesiąt kilogramów tych przedmiotów. Makulaturę dostarczyliśmy do Wałdowa osobiście, natomiast po baterie i nakrętki przyjechała jedna z wolontariuszek z Kamienia Krajeńskiego, która współpracuje od dawna z rodzicami Zosi.

              Następnie zaczęliśmy zbierać kasztany oraz wystawiać przedmioty na aukcje charytatywne.Do chwili obecnej udało się sprzedać przedmiotów za sumę ponad 2300 złotych, która to w 100% zostanie przekazana na zbiórkę na lek.

                 Wszystkie zbiórki jak i aukcje nadal trwają i zachęcamy do wzięcia w nich udziału.

                 Dziękujemy wszystkim, którzy przez ostatnie 2 miesiące przynosili baterie, nakrętki, makulaturę i kasztany oraz brali udział w licytacjach.

             

             

            Sebastian Skaja

          • Wsparcie schroniska dla zwierząt Psi Azyl w Cekcynie.

          • Oddział Przedszkolny w ramach akcji charytatywnej, zorganizował zbiórkę karmy dla podopiecznych schroniska Psi Azyl w Cekcynie. To pierwsza działalność charytatywna najmłodszej grupy. Dzięki współpracy oraz serdeczności rodziców, a także uczniów starszych klas, udało się zebrać karmy i puszki. Celem inicjatywy było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, wzbudzenie empatii, troski jak również pomoc dla Pań opiekującymi się bezbronnymi psami. Dziękujemy serdecznie za wsparcie!

             

          • Noc filmowa

          •     Z 28 na 29 października klasy VI i VIII wzięły udział w tematycznej "Nocy Filmowej". W związku ze zbliżającymi się świętami, które w różnych kulturach i częściach świata związane są z upamiętnianiem osób, które zmarły, ale również z oswajaniem tematu śmierci uczniowie wykonali piękne lampiony z dyń, obejrzeli również spektakl teatralny pt.: "Dziady" na podstawie utworu "Dziady cz.II" Adama Mickiewicza. Jest to doskonały dowód na to, że można łączyć naukę z zabawą i przyjemnym spędzaniem czasu.

                                                                                                                                        Anna Adrych

          • Szkoła Pamięta

          •       Uczniowie naszej szkoły, jak co roku wzięli udział w akcji "Szkoła pamięta". Jej celem jest upamiętnienie w różny sposób osób zmarłych, tych najbliższych, ale również tych zasłużonych oraz tych, których miejsca pochówku są zaniedbane i zapomniane. Uczniowie VI klasy wykonali na godzinie wychowawczej znicze i lampiony. W dniach, kiedy odwiedzali z rodzcami groby najbliższych, swoje lampiony postawili na grobach zapomnianych, o które może już nie ma kto dbać, bo wszyscy odeszli lub są daleko. . Uczniowie klasy VIII udali się wraz z wychowawcą na pobliski cmentarz, aby tam uporządkować opuszczone i zaniedbane groby poniemieckie. Ósmoklasiści zgrabili opadłe liście i zapalili znicze. W ten sposób pokazali, że nasza szkoła pamięta także o tych zmarłych, o których inni już dawno zapomnieli. To postawa godna pochwały. Natomiast uczniowie klasy I i II wraz z wychowawcami wspominali bliskich, którzy odeszli. Drugoklasiści przynieśli zdjęcia i opowiadali, kto się na nich znajduje a pierwszaki wykonywały prace plastyczne przedstawiajace przyozdobione nagrobki ich bliskich.

          • Wycieczka do Gdyni

          •    

             

             

                W piątek 04.11.2022 r. odbyła się wycieczka klas I-III do Gdyni. Była ona finansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 80 % oraz Gminę Sępólno Krajeńskie w 20 %. Projekt, w którym wzięliśmy udział to „Poznajemy Polskę”. Naszym celem było zwiedzanie statku „Dar Pomorza”, trójmasztowego żaglowca zakupionego przez społeczeństwo na rzecz Szkoły Morskiej w Gdyni, który od 1982 roku jest zacumowany w porcie jako statek-muzeum, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Kolejnym punktem naszej wycieczki było “Centrum Nauki Experyment”. Poznawanie wystawy z zupełnie innej strony: oczami edukatora-eksperta! Przy tym uczniowie angażowali i włączali się w odkrywanie oraz eksperymentowanie przy stanowiskach. Dzięki indywidualnemu eksplorowaniu wystaw, ścieżka zwiedzania została dostosowana do wieku, zainteresowań i naszych oczekiwań. Przygoda była fascynująca wiedza kryła się w eksponatach! Dodatkowym punktem było zwiedzenie Oceanarium Gdynia, gdzie również mieliśmy możliwość wzięcia udziału w warsztatach. Atrakcją dla uczniów była różnorodna rafa koralowa. Najbardziej podobał się, zwłaszcza chłopcom, krokodyl krótkopyski oraz rekiny. W gdańskim oceanarium w sekcji Amazonia spotkaliśmy się z najcięższymi wężami świata – anakondami zielonymi, zobaczyliśmy najgroźniejsze piranie czerwone, mogliśmy podziwiać największe ryby pływające w wodach słodkich zwane arapaimami, przekonaliśmy się, jak wyglądają zaskakująco niebezpieczne płaszczki słodkowodne. Oceanarium posiada aż 1500 zwierząt. Największe akwaria liczą nawet 10 000 litrów wody. Oczywiście udało nam się pójść choć na chwilę na plażę. Powrót był w godzinach wieczornych. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i pełni wrażeń. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogła odbyć się ta wycieczka.

             

             

          • Wycieczka szkolna do Gniezna i Biskupina

          •         3 listopada uczniowie klas III-VIII Szkoły Podstawowej w Zalesiu wraz z czterema opiekunami wzięli udział w wycieczce szkolnej do miejsc, znanych z historii Polski.

            Skoro świt pełni emocji wsiedliśmy do naprawdę luksusowego autobusu. Nie dość, że był zaopatrzony w stoliki to i miał dodatkowe piętro, dzięki czemu i wygoda i widoki były na wysokim poziomie.

            Najpierw pojechaliśmy do Gniezna, pierwszej stolicy Polski. Tam odwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską i zobaczyliśmy wiele elementów, które są z nią związane - głównie Drzwi Gnieźnieńskie - przedstawiające historię życia Świętego Wojciecha oraz podziemia, w których znajdowały się wykopaliska archeologiczne. Obejrzeliśmy także olbrzymie organy oraz poznaliśmy dwie Panie przewodniczki, którym dziękujemy za ciekawe historie i oprowadzenie po tym pięknym miejscu. Po zwiedzaniu przyszedł czas na pamiątki i przekąski. Uczniowie zaopatrzyli się w magnesy i inne gnieźnieńskie gadżety. Po czym, mijając w ogrodach pawie, poszliśmy do autobusu, który to zawiózł nas do Biskupina.

            Osada ta, znana z wielu książek, seriali i filmów zrobiła na wszystkich olbrzymie wrażenie. Poznaliśmy wiele ciekawych faktów z życia jej mieszkańców. Mogliśmy też odwiedzić rekonstrukcje ich domostw, w których to mieszkały plemiona polskie sprzed wielu wieków. Wielu uczniów zaopatrzyło się w pradawne gadżety, takie, jak krzemienie, gwizdki, czy też naszyjniki.

            Kolejnym punktem naszej wycieczki była miejscowość Chomiąża Szlachecka, w której to zjedliśmy pyszny posiłek w otoczeniu niesamowitych chat Grodu Piasta oraz mieszkających tam zwierząt - kotów, kóz i owiec.

            Po czym po 12 godzinach wróciliśmy szczęśliwie do naszych domów.

            Bardzo dziękujemy firmie Novum Travel z Więcborka za naprawdę ciekawy i bezpieczny wyjazd, a także Gminie Sępólno Krajeńskie za dofinansowanie wycieczki.

             

             

            Sebastian Skaja

          • Wyniki konkursu "Sztuka bez granic, poza czasem i przestrzenią"

          •        W październiku obchodziliśmy, jak co roku miesiąc bibliotek. Z tej okazji między innymi został zorganizowany konkurs. Polegał on na rozpoznaniu na grafikach słynnego japońskiego artysty Shusaku Takaoka znanych dzieł sztuki, aktorów, kadrów z filmów lub bajek. Można było zaangażować całą rodzinę w poszukiwania zaskakujących połączeń. Najlepiej poradził sobie i zdobył I Miejsce: Jan Janke z IV klasy. Tylko niewiele gorzej wypadł Oliwier Dębosz z V klasy- II Miejsce oraz Łucja Kowalska z V klasy- III miejsce. Uczniowie odebrali zasłużone nagrody na apelu z okazji Święta Niepodległości.

                                                                                                                                           Anna Adrych

          • "Przerwa na czytanie"

          •         26 października w naszej szkole odbyła się już kolejny raz akcja "Przerwa na czytanie". Uczestniczyli w niej uczniowie, a także pracownicy Szkoły Podstawowej w Zalesiu. Jest to jedna z wielu akcji promujących czytelnictwo, do których przystępujemy. Uczniowie w ten dzień częściej niż zwykle sięgali po książkę na przerwach. Można było zobaczyć ich jak czytają w szkole, ale również na zewnątrz. Wszystko odbyło się w ramach "Październik miesiącem bibliotek".

            #przerwanaczytanie #szkołapodstawowazalesie

            Anna Adrych

          • „Z kulturą mi do twarzy”.

          • Uczniowie klasy I biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy”.

            Wykonywanie zadań rozpoczęli od Modułu II – Tu jest moje miejsce.

            Podczas spaceru przez wieś wyszukiwali ciekawych miejsc, które wychowawca – Dorota Rusiniak sfotografowała.

            Kolejnym etapem pracy było – przyklejenie zdjęcia z fragmentem sfotografowanych miejsc w Zalesiu i dorysowaniu poszczególnych elementów, które znajdują się na wykonanych zdjęciach.

            Uczniowie ochoczo przystąpili do pracy. Efekty można podziwiać na załączonych zdjęciach.

             

            Dorota Rusiniak

             

             

          • Spotkanie z policjantami

          • Naszych Przedszkolaków, a także uczniów klasy I odwiedzili wyjątkowi goście – policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Sępólna Krajeńskiego. Spotkanie przybliżyło dzieciom charakterystykę pracy jaką pełni Policja. Zwrócono uwagę na ważne aspekty, między innymi zasady bezpieczeństwa w drodze do Szkoły, przejście dla pieszych. Odwiedzający zaprezentowali zawodowe akcesoria, a mianowicie mundur, kajdanki, alkotest, kamizelkę kuloodporną, latarkę, tarczę służącą do zatrzymywania pojazdów. Dzieci miały możliwość poznania i przymierzenia elementów wyposażenia munduru. Największą atrakcją dla dzieci, był radiowóz, do którego mogły wejść, rozsiąść się wygodnie, jak również włączyć sygnał. Miłym akcentem zakończenia wizyty były opaski odblaskowe, które podarowali Panowie Policjanci.

             

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa w Zalesiu
        • 52 388 20 32
        • Szkoła Podstawowa Zalesie 36 89-400 Sępólno Kraj. Poland
        • mgr inż. Helena Banaszak
        • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zalesiu podaje do wiadomości rodzicom, prawnym opiekunom, pracownikom szkoły, interesantom – dane Inspektora Ochrony Danych naszej szkoły. Małgorzata Kollas malgorzata.kollas@cbi24.pl kom: + 48 533-229-001
        • /SPZalesie36/SkrytkaESP
      • Logowanie