W minionym tygodniu w grupie przedszkolnej było smacznie i przede wszystkim zdrowo, ponieważ czas upłynął nam na przygotowywaniu pysznych owocowych szaszłyków. Była to świetna okazja do powtórzenia nazw owoców, poznania ich zapachów i smaku. Wszyscy usiedliśmy do stolików, gdzie każdy komponował i nadziewał na patyczki swoje ulubione owoce tworząc pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Praca zakończyła się degustacją, wszystkie owoce zostały skonsumowane z apetytem. Przygotowanie deseru dało dzieciom wiele satysfakcji, uświadamiając im jednocześnie jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu.
Smacznie, zdrowo i kolorowo....
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w edukacyjnej akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Najpierw trwały przygotowania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę poprzez zabawę i gry dydaktyczne. 17 listopada nastąpiło sprawdzenie znajomości tabliczki w formie egzaminów pisemnych. Przystąpili do nich uczniowie klas IV, V, VI i VII. Każdy kto pomyślnie zdał egzamin uzyskał tytuł Experta Tabliczki Mnożenia. W tym dniu uczniowie rozwiązywali także różnego rodzaju zagadki matematyczne związane z naszą bohaterką, tj. “Bystrzak” oraz “Matkulki”.
Dodatkowo wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursie, który polegał na udzieleniu jak największej liczby poprawnych odpowiedzi w wyznaczonym czasie 30 s. W komisji zasiedli Agata Frukacz i Szymon Fröhlke, którzy sprawdzili znajomość tabliczki mnożenia u 21 uczniów z klas III-VII oraz kilku nauczycieli. Zwycięzcą została Agata Frukacz z wynikiem siedemnastu poprawnych odpowiedzi, natomiast wyróżnienie otrzymali Julia Pikulik, Jan Kantak oraz Jan Janke. Nagrodę główną ufundowała pizzeria Millano, za co serdecznie dziękujemy.
Gratulujemy zwycięzcom, zachęcamy do utrwalania tabliczki mnożenia i zapraszamy za rok do wspólnej zabawy.
Koordynatorzy akcji
W NASZEJ MOCY JEST ŚWIAT BEZ PRZEMOCY"- projekt
Uczniowie z naszej szkoły biorą udział w projekcie ogłoszonym przez OPS. W jednym z działań projektu , uczniowie wyrazili w pracach plastycznych swoją niezgodę na przemoc . Wykonane prace zostały przekazane na gminny konkurs plastyczny" Nie oddam swojej mocy-PRZEMOCY" ,którego celem jest zwrócenie uwagi na zjawisko przemocy i jej przeciwdziałanie.
H. Banaszak
Światowy Dzień Życzliwości.
Dnia 21.11.23r., w klasie 3 po raz kolejny mogliśmy obchodzić Światowy Dzień Życzliwości. Tego dnia każdy z nas otrzymał na sam początek dobre słowo i mógł je zabrać do domu. Pięknym doświadczeniem jak i również zadaniem było obdarowanie kolegi lub koleżanki dobrym słowem. Głównym celem Dnia Życzliwości jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, dobroć, okazywanie sobie bezinteresownej pomocy. Tego dnia zwraca się również uwagę na pokój na świeci jak i szacunek do drugiej osoby. Jest to dobry moment, aby przypomnieć sobie jak ważne w codziennym życiu są proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia oraz uśmiech. Poza tym dobro i pozytywna energia, którą dajemy innym zawsze do nas wraca. Ważne, abyśmy pamiętali o tym nie tylko od święta, ale każdego dnia.
Klasa 3 wraz z wychowawcą
Zabawa w kodowanie i programowanie z Photonem
Kodowanie i programowanie uczy świadomego korzystania z technologii, analizowania informacji, wykorzystania wiedzy w praktyce. Dzieci te wszystkie umiejętności nabywały nieświadomie podczas świetnej zabawy. Nauka przez zabawę jest najbardziej przyswajalną metodą nabywania nowych umiejętności..
M. Kantak
Ścieżka sensoryczna
Ścieżka sensoryczna tworzona przez dzieci z oddziału przedszkolnego ma ogromne znaczenie dla malutkich stópek,a także powoduje, że na twarzach pojawia się uśmiech. Usprawnia ona motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe i poprawia równowagę i koncentrację.
M. Kantak
Wycieczka do MDD
Dnia 23.10.23r. 5,6-latki wybrały się na wycieczkę do fabryki mebli biurowych firmy MDD z siedzibą w Sępólnie Krajeńskim. Dzieci z wielkim zainteresowaniem poznawały proces powstawania nowych mebli. Miały okazję poznać maszyny oraz stanowiska, na których powstają elementy potrzebne do tego, aby takie meble powstały. Serdecznie dziękujemy zespołowi MDD za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.
M. Kantak
"Pomagamy z naturą - zbiórka kasztanów"
Przez cały październik nasza szkoła zbierała kasztany na szczytny cel. Część dochodu z ich sprzedaż zostanie przeznaczona na paczki świąteczne dla potrzebujących. Myślę, że dzięki tej inicjatywie na twarzach tych ludzi pojawi się uśmiech, a przez to nasze dzieci jeszcze chętniej będą chciały angażować się z takie akcje.
M. Kantak
Dzień Kropki
Dzień Kropki to święto kreatywności i zabawy. Maluszki w tym dniu wykonywały różne prace plastyczne wykorzystując właśnie kropkę. Wykonywały je z papieru, farby oraz plasteliny.
M. Kantak
N. Milachowska
Dzień Przedszkolaka
20 września jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Ogólpolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia na dzieci czekało wiele niespodzianek i atrakcji. Radość i uśmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim maluszkom i strarszakom życzenia samych słonecznych i radosnych chwil. Każdy dzień niech będzie dla nich wspaniałą przygodą oraz niesie za sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
M. Kantak
N. Milachowska
Jesteśmy Przedszkolakami!
31.10.2023r. odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Jest to jeden z ważniejszych momentów w życiu małego dziecka, nasze Słoneczka spisały się na medal!
N. Milachowska
Pasowanie na starszaka
27 października w naszej szkole miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla dzieci z grupy 5,6-latków. Przygotowania do tego wydarzenia wymagały od naszych przedszkolaków sporo wysiłku. I tak oto nadszedł ten moment kiedy cała nasza grupa została pasowana przez Panią dyrektor na starszaków. Wydarzenie to wywołało u dzieci mały stres, a także wiele uśmiechu i radości.
M. Kantak
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Już 20 listopada będziemy obchodzić kolejną rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W naszej szkole uczniowie klasy pierwszej, trzeciej oraz szóstej i siódmej wykonali ekspozycję zamieszczoną na szkolnym korytarzu. Prawa dzieci umieszone na tarczach mają za zadanie uświadomić nauczycieli oraz gości naszej szkoły o najważniejszych potrzebach najmłodszych na całym świecie niezależnie od kultury, koloru skóry, narodowości, sytuacji materialnej itd... Z kolei każdy podopieczny naszej placówki może poznać swoje prawa, które otwierają drzwi na całym świecie w poczuciu akceptacji i przynależności do rodziny, środowiska, narodowości, Europy, całej Ziemi.
Terapeuta pedagogiczny
Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
W miniony piątek 10 listopada br. świętowaliśmy w naszej szkole kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. 105 lat temu Polska powróciła na mapę Europy jako wolne i niezależne państwo. Z tej okazji uczniowie klasy siódmej wystawili w sali gimnastycznej inscenizację przypominającą doniosłe wydarzenia z historii narodu polskiego, poczynając od upadku Rzeczypospolitej pod koniec XVIII wieku. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych, które w trudnym okresie zaborów podtrzymywały naszych rodaków na duchu oraz dawały im nadzieję na odbudowę kraju. Nie był to jedyny akcent muzyczny tego dnia. Wcześniej na dziedzińcu szkolnym rozbrzmiały dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego” odśpiewanego przez uczniów, grono pedagogiczne i pozostałych pracowników w ramach corocznej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach podczas wykonywania pieśni na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę.
Powiatowy konkurs "Mistrz Pięknego Czytania".
07 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sępólnie Krajeńskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom dwóch powiatowych konkursów: Wierszykarni oraz Mistrza Pięknego Czytania. Nasza szkoła również miała swoich przedstawicieli. Ogromne gratulacje dla Janka Janke z V klasy, który okazał się Mistrzem Pięknego Czytania w swojej grupie wiekowej.
Szkoła w Zalesiu pamięta...
Już po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Zalesiu przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, która odbywa się w okresie Wszystkich Świętych. 26 października br. uczniowie klasy IV odwiedzili miejscowy cmentarz, gdzie uporządkowali opuszczone i zapomniane groby dawnych mieszkańców wsi oraz zapalili symboliczne znicze. Był to piękny gest, a zarazem okazja do zgłębienia historii swojego regionu.
Szkolny konkurs fotograficzny.
W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy" przez cały październik uczniowie mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym promującym czytelnictwo "Zaczytani jesienią". Wpłynęło dużo ciekawych zdjęć. Ostatecznie jury postanowiło że
I miejsce otrzyma Amelia Szewe z 1 klasy
II miejsce Oliwia Woźniak z 7 klasy
III miejsce Nikola Józefko z 6 klasy.
Gratulujemy!
Przerwa na czytanie i Dzień Postaci z Książek.
30 października w naszej szkole był wielki dzień miłośników książek i czytania. Akcja "Przerwa na czytanie" połączona z Dniem Postaci z Książek. Zrobiło się kolorowo, baśniowo i fantastycznie jak na przyjęciu w Akademii Pana Kleksa 😉
Jesienne pyszności, czyli zdrowe przekąski!
W październiku uczniowie klasy pierwszej w ramach działań wychowawczych oraz edukacyjnych wykonali zdrowe przekąski z jesiennych darów. Każda pora roku obfituje w pełne witamin i minerałów owoce i warzywa. Tym razem wzięliśmy pod lupę owoce z jesiennych sadów. Powstały smaczne szaszłyki, które tylko zachęcały do zjedzenia, a w nich pełno witamin z grupy A, B, D, K, C. Przy okazji uczniowie zaznajomili się z piramidą zbilansowanej diety. Już teraz wiedzą czego najwięcej musimy dostarczać do naszego organizmu. Z niecierpliwością czekamy na wiosnę- ciekawe jakich pyszności nam dostarczy.
Wychowawca klasy pierwszej
Codeweek 2023.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalesiu po raz kolejny wzięli udział w międzynarodowym projekcie sprzyjającym kształtowaniu umiejętności kreatywnego, rozwiązywania problemów, doskonalenia umiejętności programowania oraz logicznego myślenia. Dzięki rozmaitym pomocom dydaktycznym możemy łączyć naukę praktycznego działania w sposób interesujący dla uczniów klas 1-2. W tym roku podjęliśmy trzy wyzwania. Pierwsze z nich dotyczyło zbudowania kubeczkowej wieży według kolorowego kodu, a następnie dostosowaliśmy budowę do podanych warunków. Kolejne wyzwanie wymagało zastosowania edukacyjnych robotów Ozobot w praktyce. Zadaniem dzieci było zakodowanie odpowiedniej trasy za pomocą kolorów, aby robot dojechał do celu. Ostatnie wyzwanie kształtowało koordynację wzrokowo-ruchową. Uczniowie wykonali kartę pracy zgodnie z zakodowanymi cyframi według podanej reguły. Projekt Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Te ciekawe inicjatywy dzieją się w ramach zajęć rozwijających w klasie pierwszej oraz drugiej. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Codeweek 2024.
Archiwum Aktualności