Dnia 25 listopada najmłodsze dzieci z naszej szkoły świętowały „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Każdy przedszkolak przyniósł tego dnia na zajęcia swojego ulubionego pluszaka. Na początku dzieci zostały zapoznane z historią powstania pluszowej przytulanki. Potem wyklejały misia plasteliną, po czym oglądały fragmenty bajek, w których bohaterami są właśnie misie. Wspólna zabawa dała dzieciom wiele radości.
Dzień Pluszowego Misia
KONKURS KRUS
„Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.
Z myślą o najmłodszych mieszkańcach wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach działań na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym przygotowała szkolenie e-learningowe dla dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.
Szkolenie w nowoczesnej formie przybliża zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Szkolenie podzielone jest na trzy moduły: Maszyny i Narzędzia, Zwierzęta oraz Siedlisko, a każdy z nich zawiera zagadki i quizy, dzięki którym łatwiej jest przyswoić wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci w środowisku wiejskim.
Zapraszamy do ukończenia szkolenia dostępnego pod adresem: prewencja.krus.gov.pl
Certyfikat uzyskany po rozwiązaniu testu końcowego wraz z formularzem zgłoszenia należy wydrukować i przesłać do dnia 13.12.2019 r. na adres:
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Biuro Prewencji,al. Niepodległości 190, 00-608 Warszawa,
z dopiskiem „Szkolenie e-learningowe dla dzieci”.
Spośród zgłoszeń wylosowanych zostanie 50 osób, które otrzymają nagrody rzeczowe w postaci hulajnogi.
Wyjazd uczniów na spektakle teatralne
Dnia 28 listopada uczniowie naszej szkoły wyjechali do CKiS do Sępólna Kraj. na przedstawienia teatralne przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Klasy V- VIII obejrzały spektakl pt. „Tam i z powrotem” na podstawie jednej z najbardziej znanych książek o Hobbicie. Młody i niedoświadczony bohater wyrusza na daleką wyprawę. Pokonuje liczne niebezpieczeństwa i stawiając czoła własnym słabościom, dociera do kresu drogi, na końcu której czeka wymarzona nagroda. Historia Bilba Bagginsa to nie tylko bajka o smokach i krasnoludkach, to przede wszystkim rzecz o przyjaźni, odwadze i poświęceniu.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych obejrzały przedstawienie pt.” Doktor i jego zwierzęta”, które zostało oparty na książce „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Wielki uczony i przyjaciel zwierząt porzuca praktykę lekarską i wraz ze swoimi podopiecznymi- zwierzętami wyrusza w podróż do Afryki, aby pomóc chorym małpkom wrócić do zdrowia. Po przybyciu na miejsce okazuje się , że złe samopoczucie małpek jest efektem niemycia rąk, a także owoców przed ich spożyciem. Dzieci z zaciekawieniem oglądały przedstawienie i żywo reagowały na perypetie zwierzątek.
Mocną stroną przedstawień była gra aktorska, scenografia, efekty specjalne i przepiękne stroje.
Uczyć bawiąc… - taka jest misja Teatru Edukacji, a przedstawienia teatralne, które uczniowie mogli obejrzeć, z pewnością kształtują młodego, świadomego widza i wychowują poprzez sztukę.
„Nowe widnokręgi – zrozumieć media”- udział uczniów w warsztatach dziennikarskich
Dnia 26 listopada uczniowie klas VII i VIII wyjechali do CKiS do Sępólna Kraj., gdzie wzięli udział w warsztatach dziennikarsko-edukacyjnych „Nowe widnokręgi – zrozumieć media” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
W pierwszej części, zatytułowanej „Język obrazu”, red. Paweł Kania pokazał młodzieży, jak działają urządzenia w wozie satelitarnym. W zadanie zaangażowała się nasza uczennica Amelia Kotecka. Realizator wizji przemieszczał ją w różne miejsca na sali za pomocą Green Boxa.
Uczestnicy warsztatów mieli również okazję do obserwowania procesu powstawania prognozy pogody oraz wiadomości sportowych. Pokazane zostały także tajniki i chwyty używane przez operatorów kamer i realizatorów wizji. Następnie uczniowie obejrzeli krótki film o lampie, który wywołał wiele emocji.
Podczas drugiej części „Światło i cień” redaktor opowiedział, jak profesjonalnie należy oświetlić nagrywany obiekt . W eksperymencie pomógł ochotnik, któremu wykonano makijaż, aby pokazać jak zmienia się twarz na wizji po wykonaniu make-upu.
Kolejnym pojęciem, jakie poznali uczestnicy warsztatów, była sklejka montażowa. Pozwala ona polepszyć odbiór obrazu oraz przekształcić treść tak, aby był on odpowiedni do opublikowania w mediach. Przy okazji został poruszony temat działania przekazu na postrzeganie świata przez młodych ludzi.
W czasie trzeciej części „Świat dźwięku” uczniowie wysłuchali piosenki, którą dźwiękowiec red. Paweł Bielicki poddał programowi do obróbki dźwięku. Pokazał też, jak przetwarzać nagrany dźwięk, aby brzmiał lepiej, głośniej i wyraźniej. Na przykładowym tekście zobrazował, na czym polega manipulacja, a wyemitowany krótki filmik odkrył bardzo ważną dziennikarską zasadę – wszystko zależy od tego, jak zadamy pytanie.
Ostatnim zagadnieniem omawianym na warsztatach była „Treść”. Uczestnicy dowiedzieli się, z jakich elementów składa się artykuł prasowy, jak odróżnić informacje od opinii, czy perswazję od manipulacji. W trakcie zajęć prowadzący wiele razy powtarzał, jak człowiek odbiera media, a mianowicie: 70% naszej uwagi przyciąga obraz , 23% dźwięk , a zaledwie 7% treść. W czasie przerw chętni mogli sprawdzić się w roli operatora kamery oraz realizatora wizji w wozie transmisyjnym.
Dzięki warsztatom uczniowie zobaczyli, jak tworzy się media i na czym polega praca dziennikarzy. Wzrosła też ich świadomość w odbiorze informacji medialnych.
Każdy uczestnik warsztatów oprócz sporej dawki wiedzy otrzymał pamiątkowy certyfikat.
Nocka integracyjno–filmowa
Jedną z listopadowych nocy dzieci z klasy V wraz z wychowawcą i opiekunem Samorządu Uczniowskiego postanowili spędzić w szkole. Po przygotowaniu miejsca do spania nadjechała niespodzianka w postaci pizzy, która została zjedzona ze smakiem. Następnie nadszedł czas na integrację grupy poprzez wspólne zabawy oraz gry planszowe. Oczekiwaną atrakcją tej nocki był seans filmowy przygotowany przez dzieci. Po obejrzeniu filmu nadszedł czas na ciszę nocną i błogi sen. Rano dzieci zostały odebrane przez rodziców i z uśmiechem powróciły do swoich domów.
Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości przebiegały w naszej szkole nieco inaczej niż zwykle. W czwartek 7 listopada br. gościliśmy grupę zuchów i harcerzy, którzy przybyli do nas wraz ze swoją opiekunką, panią Dominiką Patyną, z zaprzyjaźnionej szkoły w Wałdowie. Po serdecznym powitaniu przez panią dyrektor Helenę Banaszak wybrani druhowie rozpalili ognisko, wokół którego zgromadzili się wszyscy uczestnicy spotkania. Wspólnie zaśpiewaliśmy najpiękniejsze pieśni patriotyczne i żołnierskie. Mimo dżdżystej pogody panował przyjemny, niepowtarzalny nastrój z lekką nutką refleksji. Harcerze pokazali nam też swoje zabawy i zwyczaje, np. pląsy przy muzyce. Następnie przeszliśmy do sali gimnastycznej, gdzie ks. Sławomir Maciejewski, przedstawił informacje na temat działalności wałdowskiej drużyny harcerskiej. Po prezentacji nastąpiła przerwa, podczas której uczniowie posilili się drożdżówką i herbatą. O godz. 11.00 rozpoczęła się gra terenowa „Droga do niepodległości”, przygotowana przez nauczyciela historii, pana Wojciecha Łopata. Uczestnicy gry musieli poprawnie rozwiązać sześć zadań ukrytych w różnych zakamarkach na terenie należącym do szkoły. Każda drużyna otrzymała na starcie mapę oraz niezbędne materiały. Rywalizacja między zespołami była niezwykle zacięta, ale ostatecznie zwyciężyli „Patrioci”. W dowód uznania pani dyrektor wręczyła im pamiątkowe dyplomy. W tym czasie młodsze dzieci wykonywały pod okiem harcerzy prace plastyczne związane z symbolami narodowymi. Około godz. 12.00 nadszedł czas pożegnania, jednak miłe wspomnienia z tego dnia pozostaną w naszej pamięci na długo.
Z kolei w piątek 8 listopada br. wzięliśmy udział w akcji „Szkoła do hymnu” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Aby uczcić 101. rocznicę odzyskania niepodległości i oddać hołd bohaterom walczącym za ojczyznę, o symbolicznej godzinie 11.11, na placu przed szkołą uroczyście odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W trakcie wykonywania hymnu na maszt została wciągnięta flaga państwowa. Chcieliśmy w ten sposób okazać szacunek oraz wdzięczność naszym przodkom, którzy w walce o Niepodległą oddawali często to, co najcenniejsze – własne życie. Nie możemy zapomnieć o wydarzeniach i ludziach, dzięki którym mamy dziś wolną Polskę.
„Jestem sobie przedszkolaczek” – impreza integracyjna w przedszkolu
Dzień 29 października pozostanie na długo w pamięci dzieci z oddziału przedszkolnego i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna, przedszkolna uroczystość - pasowanie na przedszkolaka. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor, jak dobra wróżka, za pomocą magicznego ołówka zaczarowała dzieci w prawdziwych przedszkolaków. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom. Po uroczystym pasowaniu dzieci wraz z rodzicami wzięli udział we wspólnych zabawach integracyjnych. Wszyscy, bez wyjątku, recytowali wiersze, śpiewali i tańczyli do piosenek, które do tej pory poznały dzieci w przedszkolu. Każdy przedszkolak za tak wspaniały występ otrzymał pamiątkowy medal. W ramach dalszej integracji dzieci i rodzice przystąpili do wykonania pracy plastycznej „Ekologiczna sowa”. Ptaszka wykonali wykorzystując rolki po papierze toaletowym, gazety i guziki. Kolejnym punktem uroczystości był słodki poczęstunek, który upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Wszystkim podobała się zabawa, chociaż w niejednym oku pojawiły się łzy wzruszenia.
„WYOBRAŹ SOBIE…” - Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w roku 2019 przebiegał pod hasłem WYOBRAŹ SOBIE … W ramach akcji zorganizowanej w naszej szkole przez panią Bożenę Sucharską odbyło się kilka działań mających na celu promocję biblioteki szkolnej, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa oraz integrację środowiska szkolnego. Prawie wszyscy uczniowie zaangażowali się w zabawę „Dżemik literacki - czyli zagadki ukryte w słoiku”, która polegała na wylosowaniu kartki z literacką zagadką, odgadnięciu jej i odebraniu słodkiej nagrody. „Książki na ringu” – to kolejna propozycja zabawy. Dzieci głosowały na swoją ulubioną książkę, wrzucając tytuły do skrzyneczki. Po przeliczeniu głosów okazało się, że najpopularniejszą pozycją czytelniczą wśród naszych uczniów jest „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Tuż za nią uplasowały się „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” C.S.Lewisa oraz „Mały Książę”
A .de Saint-Exupery’ego. W ostatnim tygodniu października uczniowie zbierali aforyzmy o książkach, które obecnie są ozdobą pomieszczenia bibliotecznego i każdy, kto odwiedzi bibliotekę z pewnością je zauważy. Pisarka Maria Dąbrowska powiedziała: „Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.” Korzystajmy z tego cudu jak najczęściej. Zapraszam WAS do biblioteki i świata książek.
ŚWIĘTO PIERWSZAKÓW!
Ślubowanie klasy pierwszej to od wielu lat niezwykłe wydarzenie w kalendarzu imprez w naszej szkole. W tym roku miało ono miejsce 30 października. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Na początku uroczystości wychowawczyni Barbara Barabasz powitała panią dyrektor Helenę Banaszak, nauczycieli, rodziców, uczniów klas 0-III, a w szczególności dzieci z klasy pierwszej, które przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Następnie pierwszaki wzięły udział w poprowadzonym przez starszą koleżankę Dagmarę turnieju wiedzy i umiejętności. Musiały przejść przez kilka prób: próbę mądrości, zręczności, śpiewu oraz wykazać się znajomością szkolnego regulaminu, przepisów drogowych i wiedzą matematyczną. Później poprosiły Panią Dyrektor o pasowanie. Dyrektor szkoły podziękowała dzieciom za bezbłędne wykonanie zadań i wykazanie się wieloma umiejętnościami. Wreszcie nadszedł moment ślubowania i pasowania. W podniosłej atmosferze, przed pocztem flagowym, pierwszaki ślubowały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Helena Banaszak dokonała ,,zaczarowanym ołówkiem” aktu pasowania. Pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Zalesiu. Potem były życzenia od pani dyrektor, kolegów i koleżanek, dyplomy i upominki. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć w okolicznościowych biretach, uczniowie i goście udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wspólnie z nimi spędzili miłe chwile. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie najmłodszym uczniom w pamięci. Miejmy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na długie lata szkolne.
Wycieczka do Gdańska
Dnia 29 października uczniowie klas III – VIII wyjechali na jednodniową wycieczkę do Gdańska. Podróż minęła nam wyjątkowo szybko i w wesołej atmosferze. Na miejscu czekała już pani przewodnik, która zabrała nas na spacer po Starym Mieście. Z ciekawością wysłuchaliśmy historii miasta i zobaczyliśmy najważniejsze zabytki – Zieloną Bramę, Żurawia, Dwór Artusa, kamieniczki. Po zwiedzeniu Bazyliki Mariackiej weszliśmy na wieżę znajdującą się przy kościele. Ci, którzy pokonali 409 stopni, mogli podziwiać z tarasu widokowego panoramę Gdańska. Na Długim Targu, pod fontanną Neptuna, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Po posiłku czekała nas kolejna atrakcja – wizyta w Ośrodku Kultury Morskiej, gdzie główną ciekawostką jest interaktywna sala „Ludzie-Statki-Porty”. Tutaj zdobywaliśmy wiedzę dotyczącą tematyki morskiej poprzez wykorzystanie technik multimedialnych, np. w ogromnym basenie zdalnie sterowaliśmy modelami statków i jachtów, za pomocą wózka widłowego ładowaliśmy do kontenera towary, natomiast miłośnicy podróży w głąb oceanu mogli zasiąść za sterami batyskafu, aby odbyć wirtualną wycieczkę do leżącego na dnie wraku. Po intensywnej zabawie przyszedł czas na chwilę spokoju i skupienia, a Westerplatte jak najbardziej się do tego nadaje. Monumentalny Pomnik Obrońców Wybrzeża zrobił na nas duże wrażenie, wywołał refleksję na temat tych, którzy bohatersko bronili ojczyzny oraz poczucie dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Będąc w Gdańsku koniecznie trzeba zobaczyć morze. Nadmorski spacer po plaży i molo w Brzeźnie trochę popsuł nam wiatr, ale i tak przyjemnie było posłuchać szumu fal. Ostatnim punktem wyprawy był wjazd na 32. piętro Olivia Star – najwyższego budynku w Gdańsku. Zanim jednak „wdrapaliśmy się” na ten podniebny szczyt, musieliśmy przejść kontrolę bezpieczeństwa. Warto było, bo widok z przeszklonego tarasu był naprawdę wyjątkowy. Wieczorna panorama Trójmiasta zrobiła na nas wszystkich niezapomniane wrażenie i na długo pozostanie w pamięci. Po całodniowych przyjemnościach czekał nas już tylko powrót do domu. Do Zalesia wróciliśmy zadowoleni, z nową wiedzą i pełnym bagażem wspomnień.
INFORMACJA
Dnia 06.11.2019 r. (tj. środa) od godz. 16.00 do godz. 17.30 odbędą się „Drzwi Otwarte” w Szkole Podstawowej w Zalesiu - konsultacje dla rodziców uczniów z nauczycielami.
Serdecznie zapraszamy!
INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ZALESIU UCZESTNICZĄCYCH W „PROGRAMIE DLA SZKÓŁ” W ROKU SZKOLNYM 2018/2019
Szanowni Państwo, Rodzice!!!
Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o uzupełnienie ankiety elektronicznej oceniającej zrealizowane przez KOWR działania związane z promocją „Programu dla szkół” w roku szkolnym 2018/2019.
Link do ankiety:
http://www.kowr.gov.pl/ankieta/5
Ankieta jest anonimowa i będzie aktywna do 24 listopada 2019 r.
Ankieta jest skierowana do rodziców dzieci, szczególnie w wieku szkolnym objętych „Programem dla szkół”, ale nie jest to warunek konieczny. Działania edukacyjne stanowią, obok dostaw produktów, jeden z głównych elementów „Programu dla szkół”. Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe - dzieci nie tylko otrzymują porcje owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych, ale również uczestniczą w działaniach edukacyjnych, informujących o zaletach spożywania tych produktów.
Z góry bardzo dziękuję za wsparcie
KOWR
„Szkoła pamięta” – akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało szkołom włączenie się w akcję „Szkoła pamięta”, aby przed Świętem Zmarłych, kiedy porządkujemy groby, zapalamy znicze i wspominamy bliskich, pamiętać także o TYCH, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Zorganizowane działania mają upamiętniać ważne postaci i wydarzenia.
W ramach akcji można odwiedzać miejsca pamięci narodowej. Nasi uczniowie, jak co roku, odwiedzili lokalne miejsce pamięci narodowej w Radzimiu. Zapoznali się z historią tego miejsca zapisaną na tablicach, zapalili znicze i chwilą ciszy uczcili pamięć pomordowanych w 1939 roku Polaków. Dnia 25 października gościliśmy w szkole mieszkankę Zalesia, Panią Helenę Kiedrowicz, która podzieliła się z uczniami swoimi wspomnieniami. Opowiedziała o wojennych i powojennych dziejach swojej rodziny i znajomych, o ciężkim życiu rodziców „na robotach” w Niemczech, o trudnych latach w wolnej już Polsce. Pani Helena zaznaczyła, iż część Jej wspomnień, to historie, które przeżyła osobiście, a część pamięta z opowieści.
Od kilku lat dzieci z naszej szkoły odwiedzają zapomniany i zaniedbany cmentarz w Zalesiu.
W tym roku również przed 1 listopada uczniowie z klas VI – VIII zaopiekowali się opuszczonymi i w większości bezimiennymi grobami oraz udekorowali je zniczami. W akcję włączą się również najmłodsi, którzy zaniosą znicze na zaleski cmentarzyk w przeddzień Dnia Zmarłych.
Prawdziwego ducha historii uczniowie poczują wyjeżdżając w najbliższych dniach na wycieczkę do Gdańska. Nie tylko poznają zabytki i dzieje miasta, ale też przeżyją patriotyczną „podróż” na Westerplatte – symbol polskiej waleczności i miejsce pamięci o prawdziwych bohaterach.
Działania podjęte w ramach akcji „Szkoła pamięta” mają na celu uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszej historii i ludziach walczących o naszą wolność, bo pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
,,Bezpieczna droga z Mrówką”
Dnia 23 października do naszej szkoły zawitała maskotka ,,Mrówka”, która pomagała przedszkolakom i młodszym uczniom klas I-III w nauce prawidłowego przechodzenia przez ulicę. Inicjatorem tej akcji jest market budowlany PBS MRÓWKA. Najpierw spotkaliśmy się przed szkołą, gdzie pani policjantka mł. asp. Małgorzata Warsińska porozmawiała z dziećmi o zasadach bezpiecznego zachowania się na drodze. Później wszyscy uczniowie pod fachowym okiem pani Małgorzaty i ,,Mrówki” uczyły się we właściwy sposób przechodzić na drugą stronę ulicy. Na koniec spotkania dzieci otrzymały odblaski i kolorowanki o tematyce związanej z bezpieczeństwem na drodze.
Udział uczennic w Erasmus Day
Dnia 10 października uczennice klasy VIII, Amelia Kotecka i Laura Skłodowska, pod opieką Pana Sebastiana Skai wzięły udział w zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Sępólnie Krajeńskim Erasmus Day. Obchody tego wyjątkowego dnia były podzielone na trzy części.
W części pierwszej wszyscy zgromadzeni obejrzeli ciekawe prezentacje z zagranicznych wyjazdów sępoleńskich uczniów, którzy dzięki udziałowi w programie Erasmus odwiedzili Włochy, Bułgarię i Turcję. Zobaczyliśmy ciekawostki dotyczące tych krajów oraz tradycyjne tańce i pieśni.
W drugiej części Pani Dyrektor Katarzyna Kolasa nagrodziła uczniów w związku z konkursem "The spatial flag competition", w którym to uczniowie szkół z gminy Sępólno Krajeńskie mieli za zadanie stworzenie flag 3D.
Następnie odbyło się spotkanie z obcokrajowcami, podczas którego uczniowie mieli możliwość dialogu i zadawania pytań w języku angielskim.
Dziękujemy szkole w Sępólnie Krajeńskiej za zaproszenie na to interesujące przedsięwzięcie.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela, obchodziliśmy w naszej szkole 11 października. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia z udziałem uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, emerytów oraz przedstawicieli Rady Rodziców.
Uroczystość rozpoczęliśmy wprowadzeniem pocztu flagowego oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom - Pani Agnieszce Szczepaniak, Pani Dorocie Rusiniak, Pani Maricie Kantak oraz pracownikowi obsługi - Pani Kamili Foledze. Ponadto Pani Bożena Sucharska otrzymała Nagrodę Burmistrza Sępólna Krajeńskiego za szczególne osiągnięcia w pracy pedagogicznej, wychowawczej i opiekuńczej. Samorząd Uczniowski podziękował pracownikom szkoły za ich trud, wytrwałość i poświęcenie symbolicznym kwiatkiem ufundowanym przez Radę Rodziców.
Na ten uroczysty dzień uczniowie klasy piątej, pod kierunkiem wychowawczyni Pani Bożeny Źróbek, przygotowali część artystyczną, w której w humorystyczny sposób przedstawili zalety i zabawne strony pracy w szkole przemianowanej wyjątkowo dzisiaj na Zalesiańską Akademię Filmową. Nauczyciele i pracownicy, jako aktorzy, otrzymali „oskarowe” dyplomy w różnych kategoriach, np. Najlepszy Scenograf, Najlepszy Reżyser, Aktorka Pierwszoplanowa, Aktor Komediowy, Oskary Specjalne, Oskary Seniora i inne. Na koniec klasa piąta zaśpiewała trzy utwory po angielsku, aby pokazać, że są w swojej szkole szczęśliwi. Mimo iż występ dla młodych aktorów był niełatwy, a trema czasem odbierała głos, to poradzili sobie świetnie i wzbogacili się o cenne życiowe doświadczenie. Wszyscy się świetnie bawili, a uśmiech gościł na wszystkich twarzach. Było to miłe i wzruszające spotkanie.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia był wielkim wydarzeniem w naszej szkole. Przebiegał on pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Najpierw były przygotowania, podczas których uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia, a dnia 4 października 2019 r. przyszedł czas na sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy”. Komisje, w skład których wchodziły dzieci z klas III i V, przeprowadzały podczas przerw lekcyjnych egzaminy. Każdy uczeń, który chciał wziąć udział w zabawie, losował los z pięcioma zadaniami z tabliczki mnożenia i w ciągu trzech minut musiał udzielić odpowiedzi. Jeśli wszystkie odpowiedzi były prawidłowe, otrzymywał imienną legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia. Zainteresowanie zabawą było duże. Uczniowie z wielką ochotą podejmowali wyzwania. Natomiast wyróżnienia „Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia” za najlepszą znajomość działań z mnożenia i dzielenia liczb otrzymali: Antoni Murawski - klasa III, Oliwier Majewski – klasa V, Hubert Furmaga – klasa VI, Joanna Ziemska – klasa VII, Laura Skłodowska – klasa VIII. Gratulujemy! Organizacją Dnia Tabliczki Mnożenia zajęły się pani Agnieszka Szczepaniak i pani Dorota Rusiniak.
Dzień Chłopaka
30 września, jak co roku, święto obchodzili chłopcy. Z tej okazji samorząd uczniowski chcąc ich docenić zorganizował apel, podczas którego dziewczęta złożyły im najserdeczniejsze życzenia. Każdy chłopak otrzymał kwiatka składającego się ze słodyczy.
Podczas apelu zostały również rozstrzygnięte dwa konkursy pt. „Nie śmiecimy, sprzątamy, zmieniamy.” W konkursie plastycznym nagrody otrzymali: Krzysztof Substych klasa I, Adrian Kotecki klasa III i Antonii Murawski klasa III. Konkurs wiedzy o ochronie środowiska wygrała Aneta Puchowska klasa VI, a drugie miejsce zajął Mateusz Zabłocki klasa V. Gratulujemy!
Zajęcia dla dzieci z programowania i robotyki
Nowoczesna edukacja kładzie duży nacisk na rozwinięcie takich kompetencji, jak kreatywność, umiejętność logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i współpracy.Aby wesprzeć dzieci w rozwoju i pomóc w odnalezieniu się w świecie cyfrowym, potrzebna jest umiejętność programowania. Chcąc rozwijać te umiejętności u dzieci, dnia 4 października w naszej szkole odbyły się zajęcia pokazowe z programowania i robotyki dla przedszkolaków i uczniów, które poprowadził pan Jan Bielaszka. Najmłodsi uczyli się programować bazując na robocie edukacyjnym Photon oraz grze do nauki programowania DOC. Starsza grupa doskonaliła swoje umiejętności korzystając z gry edukacyjnej Scottie Go. Takie praktyczne zajęcia to ciekawa inicjatywa mająca na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci.
Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania
O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Dobrze wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie więzi emocjonalnej. W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania był znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki. Uczniowie klasy szóstej zorganizowali akcję głośnego czytania dla klas 0 – 3. Maluchy miały okazję wysłuchać różnych opowieści oraz porozmawiać na temat wysłuchanych historyjek. Natomiast uczniowie klas V-VIII sami czytali nowele polskich pisarzy – Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej. Nowele, które były również czytane podczas Narodowego Czytania, uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno tracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
Zachęcamy wszystkich do głośnego czytania dzieciom przez cały rok, ponieważ jest to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane właściwe wzorce do naśladowania.
Archiwum Aktualności