Dnia 26 listopada uczniowie klas VII i VIII wyjechali do CKiS do Sępólna Kraj., gdzie wzięli udział w warsztatach dziennikarsko-edukacyjnych „Nowe widnokręgi – zrozumieć media” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
W pierwszej części, zatytułowanej „Język obrazu”, red. Paweł Kania pokazał młodzieży, jak działają urządzenia w wozie satelitarnym. W zadanie zaangażowała się nasza uczennica Amelia Kotecka. Realizator wizji przemieszczał ją w różne miejsca na sali za pomocą Green Boxa.
Uczestnicy warsztatów mieli również okazję do obserwowania procesu powstawania prognozy pogody oraz wiadomości sportowych. Pokazane zostały także tajniki i chwyty używane przez operatorów kamer i realizatorów wizji. Następnie uczniowie obejrzeli krótki film o lampie, który wywołał wiele emocji.
Podczas drugiej części „Światło i cień” redaktor opowiedział, jak profesjonalnie należy oświetlić nagrywany obiekt . W eksperymencie pomógł ochotnik, któremu wykonano makijaż, aby pokazać jak zmienia się twarz na wizji po wykonaniu make-upu.
Kolejnym pojęciem, jakie poznali uczestnicy warsztatów, była sklejka montażowa. Pozwala ona polepszyć odbiór obrazu oraz przekształcić treść tak, aby był on odpowiedni do opublikowania w mediach. Przy okazji został poruszony temat działania przekazu na postrzeganie świata przez młodych ludzi.
W czasie trzeciej części „Świat dźwięku” uczniowie wysłuchali piosenki, którą dźwiękowiec red. Paweł Bielicki poddał programowi do obróbki dźwięku. Pokazał też, jak przetwarzać nagrany dźwięk, aby brzmiał lepiej, głośniej i wyraźniej. Na przykładowym tekście zobrazował, na czym polega manipulacja, a wyemitowany krótki filmik odkrył bardzo ważną dziennikarską zasadę – wszystko zależy od tego, jak zadamy pytanie.
Ostatnim zagadnieniem omawianym na warsztatach była „Treść”. Uczestnicy dowiedzieli się, z jakich elementów składa się artykuł prasowy, jak odróżnić informacje od opinii, czy perswazję od manipulacji. W trakcie zajęć prowadzący wiele razy powtarzał, jak człowiek odbiera media, a mianowicie: 70% naszej uwagi przyciąga obraz , 23% dźwięk , a zaledwie 7% treść. W czasie przerw chętni mogli sprawdzić się w roli operatora kamery oraz realizatora wizji w wozie transmisyjnym.
Dzięki warsztatom uczniowie zobaczyli, jak tworzy się media i na czym polega praca dziennikarzy. Wzrosła też ich świadomość w odbiorze informacji medialnych.
Każdy uczestnik warsztatów oprócz sporej dawki wiedzy otrzymał pamiątkowy certyfikat.