Musical „Bogowie i herosi. Opowieści Afrodyty”
17 lutego br. siedemnaścioro uczniów Szkoły Podstawowej w Zalesiu wzięło udział w wyjeździe do Bydgoszczy na musical pt. „Bogowie i herosi. Opowieści Afrodyty” wystawiony przez Teatr Muzyczny Forte. Za kanwę przedstawienia posłużyły mity i legendy greckie. Opowieści o bogach i herosach zostały ukazane w lekki, humorystyczny sposób. Widzowie otrzymali solidną porcję muzyki, tańca, efektów dźwiękowych i świetlnych. Wzbogacili swoją wiedzę o kulturze i wierzeniach starożytnych Greków. Mogli też poznać znaczenie i genezę związków frazeologicznych pochodzących z mitologii, które na dobre zagościły w polszczyźnie, np. pięta Achillesa, puszka Pandory, koń trojański, jabłko niezgody, syzyfowa praca. Spektakl nie tylko dostarczył uczniom rozrywki, ale również dowiódł, że sztuka wcale nie musi być nudna i niezrozumiała. Dodatkową atrakcją dla wszystkich była wizyta w restauracji McDonald’s. Opiekę podczas wyjazdu sprawowali pani Dorota Rusiniak i pan Wojciech Łopat.
Lubimy bale w karnawale!
Dnia 14.02.2020 r. w naszej szkole odbył się BAL KARNAWAŁOWY. Karnawałowa dekoracja sali gimnastycznej oraz pomysłowe przebrania dzieci sprawiły, że na czas balu zamieniła się ona w bajkową krainę. Zabawę w godzinach przedpołudniowych rozpoczęły przedszkolaki. Skoczne rytmy porwały do tańca: wróżki, królewny, spider-manów, policjantów, strażaków, kotki i inne bajkowe postaci. Dzieci wesoło bawiły się ze swymi nauczycielkami i opiekunkami. Od godziny 13.00 wspólne zabawy i pląsy w rytmie tanecznych hitów rozpoczęli uczniowie kl. I-III. Zabawę urozmaicały ciekawe konkursy, a zwycięzców nagrodzono dyplomami, drobnymi upominkami i słodkościami. W czasie przerw uczniowie mieli czas na słodki poczęstunek. Natomiast uczniowie klas V-VIII rozpoczęli zabawę o godz. 16. Wszyscy świetnie bawili się przy aktualnych przebojach muzycznych. Spośród uczestników balu wybrano Królową Balu, którą została Amelia Kotecka za zapał i zachęcanie innych do zabawy. Wyróżniono też Małgosię Domaszek, Natalię Danielewską i Sylwię Ossowską za wytrwałość w tańcach. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!
Mamy dzisiaj Walentynki, święto chłopca i dziewczynki.
Z okazji święta zakochanych Samorząd Uczniowski z opiekunem przygotowali dla uczniów konkurs. Zadaniem każdej klasy było „walentynkowe” ozdobienie drzwi do swojej sali. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dwóch kategoriach:
-kategoria I - klasy I-III,
-kategoria II- klasy V-VII.
Dnia 14 lutego, w walentynki, wyłonieni zostali zwycięzcy.
W kategorii I wygrały klasy II z III, a w kategorii klas starszych wygrała klasa VII.
Nagrodą dla zwycięskiej klasy był tort walentynkowy o smaku truskawkowym. Pozostali uczniowie za zaangażowanie zostali poczęstowani cukierkami.
Herbatka dla Babci i Dziadka
Dnia 24 stycznia 2020 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość, na którą zaproszeni goście zawsze licznie przybywają - Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji klasa „0” oraz klasa I przygotowały pod kierunkiem pani Marity Kantak występy artystyczne. Dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki, które wywoływały na twarzach gości szczere wzruszenie oraz radosny uśmiech. Na zakończenie występów wnuczęta wręczyły babciom i dziadkom prezenty - serduszka z wełny na brzozowej podstawce. Chciały przez to pokazać, jak ważnymi osobami są dla nich dziadkowie oraz wyrazić w ten sposób im swoją miłość, wdzięczność i szacunek. Gromkie brawa i zadowolenie na twarzach dziadków sprawiły, że dzieci poczuły się dumne, iż mogły Ich uszczęśliwić. Na kochanych gości czekał przygotowany wcześniej poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty.
Małgosia i Nikola nagrodzone w konkursie
Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym w ramach projektu pn. „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być... na zielonym!". Zadaniem konkursowym było prawidłowe rozwiązanie krzyżówki.
Dnia 24 stycznia gościliśmy w naszej szkole panią Agnieszkę Szliep, „Zielonego Edukatora” przy Krajeńskim Parku Krajobrazowym, która wręczyła nagrody Małgorzacie Domaszek z klasy VI oraz Nikoli Józefko z klasy II. Nasze uczennice zostały wylosowane spośród wszystkich uczestników konkursu, którzy prawidłowo uzupełnili krzyżówkę. Gratu
MEGA MISJA – program edukacji cyfrowej
W obecnym roku szkolnym uczniowie kl. II i III zakwalifikowali się do udziału w ogólnopolskim programie edukacji cyfrowej promowanej przez Fundację Orange.
Jest on realizowany w ramach zajęć rozwijających „Komputerowe przygody”, które prowadzi pani Dorota Rusiniak. Głównym celem programu jest rozwijanie kompetencji cyfrowych, medialnych i informacyjnych, a także społecznych i umiejętności praktycznych. W pierwszym półroczu uczniowie zrealizowali następujące obszary kompetencji:
- Korzystanie z informacji,
- Dziecko w środowisku medialnym,
- Język mediów,
- Prawo,
- Kreatywne korzystanie z mediów.
Uczestnicy zajęć zdobyli dużo wiadomości i umiejętności, min.: dowiedzieli się, że obcym nie udziela się wszystkich informacji na swój temat, poznali różne źródła informacji, uczyli się tworzyć prostą prezentację oraz grupować informacje w zbiory i nadawać im nazwy ułatwiające późniejsze wyszukiwanie. Poza tym dowiedzieli się, jakie są prawa dziecka, co to są emocje, a także jak zachować się, gdy w sieci zobaczą coś niepokojącego.
Udział w programie poszerza wiedzę dzieci, sprawia im wiele satysfakcji, a zdobywane nagrody (kreatywny zestaw plastyczny, tablet, książki i gry edukacyjne) zachęcają do podejmowania kolejnych działań.
INFORMACJA!
Dnia 21 stycznia 2020 roku o godzinie 16.00 odbędzie się zebranie z rodzicami (podsumowanie semestru)!
Serdecznie zapraszamy!
Bezpieczne ferie- spotkanie profilaktyczne
Ferie zimowe to dla dzieci czas zabawy i szczęścia, ale musimy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie.Dnia 16 stycznia w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Sępólnie Krajeńskim Panią Alicję Dams oraz asp. szt. Pana Igora Kurczycha z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim, którzy przeprowadzili pogadankę z przedszkolakami i uczniami naszej szkoły.Na początku spotkania Pani Alicja zapoznała dzieci z podstawowymi zasadami dbania o swoje zdrowie, które dotyczyły: higieny osobistej, aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania oraz odpowiedniego wysypiania się- minimum 8 godzin w ciągu doby. Następnie Pan Igor zaprezentował uczniom prezentację multimedialną pt. „Bezpieczeństwo przede wszystkim”. Przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa na śniegu, na ulicy oraz na podwórku. Przestrzegł także uczniów przed zagrożeniami, jakie niosą za sobą rozmowy z nieznajomymi osobami. Najstarszych uczniów Pani Alicja ostrzegła przed używkami: e- papierosami i energetykami, zwracając szczególną uwagę na ich szkodliwość dla zdrowia. Policjant omówił zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Uświadomił dzieciom, jakie zagrożenia związane są z cyberprzemocą, m.in. zastraszanie, nękanie oraz wyśmiewanie osób z wykorzystaniem technik informacyjnych.
Bezpiecznego i radosnego wypoczynku!
„Świąteczna Paczka”
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski zorganizował po raz kolejny „Świąteczną Paczkę”. Tym razem dla dzieci z Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Żalnie. 23 grudnia przedstawiciele społeczności uczniowskiej: Dagmara Pankanin i Maja Folega wraz z opiekunką SU wręczyły wychowankom placówki paczki, w których znalazły się m.in. słodycze, książki, gry itp. Uczennice zostały bardzo miło przyjęte zarówno przez dzieci oraz ich opiekunów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy tym przedsięwzięciu.
„Zapadł wieczór – ten jedyny, najpiękniejszy w roku…”
Święta Bożego Narodzenia tworzą nie tylko piękne ozdoby bożonarodzeniowe, przystrojona choinka i prezenty, ale przede wszystkim tradycja. Tradycją w naszej szkole jest Wigilia – wieczerza środowiskowa, która zbiera co roku przy jednym stole wiele pokoleń. Przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, emeryci oraz zaproszeni goście spędzają wspólnie jeden grudniowy wieczór, aby poczuć niezwykły urok Świąt. W tym roku tym wyjątkowym dniem był 18 grudnia. Uroczystość rozpoczęła się od ciepłego powitania wszystkich przez Panią Dyrektor Helenę Banaszak, szczególnie zaproszonych mieszkańców Zalesia i gości - zastępcy Burmistrza Sępólna Krajeńskiego Pana Marka Zieńko, wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Sępólnie Pani Jadwigi Bukolt, dyrektora Obsługi Oświaty Samorządowej Pana Marka Tymeckiego, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Izabeli Fröhlke, zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Lutówko Pani Wioletty Rogowskiej, radnego Gminy Sępólno pana Antoniego Dolnego oraz sołtysa Włościborza Pana Antoniego Barłoga. Miłą atmosferę podkreśliły życzenia świąteczne, które wszystkim obecnym złożyli Dyrektor szkoły oraz w imieniu Burmistrza Sępólna Kraj., Rady Gminy i swoim własnym Pan Marek Zieńko. Zorganizowanie uroczystej wieczerzy możliwe było dzięki zaangażowaniu wielu osób i to właśnie im Pani Helena Banaszak podziękowała za poświęcony czas i ogrom pracy. Podziękowania skierowane zostały też do sponsorów, którzy wspomogli naszą inicjatywę – Banku Spółdzielczego w Więcborku, Spółdzielni Rolników Indywidualnych „Rolnik”, Nadleśnictwa Lutówko, a także Ośrodka Pomocy Społecznej, który wsparł szkołę w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.
Po części oficjalnej przyszedł czas na wyczekiwany występ dzieci. Na tle przepięknej, naturalnej scenografii uczniowie, pod kierunkiem pani Bożeny Sucharskiej i pani Doroty Rusiniak, zaprezentowali w bardzo oryginalnej, humorystycznej formie Jasełka, które niosły przesłanie, iż cudowne wydarzenie w Betlejem, to czas pokoju, miłości i pojednania. Młodzi aktorzy otrzymali od widowni gromkie brawa, ponieważ zauroczyli widzów swoją grą aktorską, przygotowaniem pamięciowym tekstów i opanowaniem. Po jasełkach Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich na uroczystą wieczerzę wigilijną. Na świątecznie udekorowanych stołach gościły tradycyjne dania – ryby w różnej postaci, barszcz, pierogi, paszteciki, ciastka oraz słodkie wypieki. Wigilia nie mogła obyć się bez gwiazdora, który pojawił się niespodziewanie w towarzystwie śnieżynki i obdarował wszystkie dzieci prezentami. Nie zapomniał też o gościach, którzy również otrzymali prezenty.
Wigilia szkolna to czas pełen wyjątkowej magii, uroku i radości, kiedy wszyscy czują się jak w wielkiej rodzinie, ta atmosfera sprawia, że nawet po latach uczestnicy spotkania będą miło wspominać te ciepłe chwile.
Przedszkolaki w Bydgoszczy…
Dnia 17 grudnia 2019 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy „0” wybrały się na wycieczkę do Bydgoszczy. Najpierw odwiedziły funkcjonującą z pokolenia na pokolenie Fabrykę Bombek „Sopel”, poznały etapy powstawania bombek oraz wykonały własną ozdobę choinkową. Następnie z wielkim zaciekawieniem oglądały wystawę różnorodnych szklanych form malowanych ręcznie. Po krótkiej przerwie na posiłek maluchy udały się do „Papugarni”, gdzie podziwiały różne gatunki ptaków. Krzyk papug na powitanie spowodował, że na twarzach dzieci pojawił się niepokój, lecz ciekawość ich poznania okazała się silniejsza. Papugi w oczekiwaniu na jedzenie siadały im na głowach i ramionach, wywołując radość ale i trochę strachu. Po dniu pełnym wrażeń dzieci z uśmiechem wróciły do domu.
Jacek Dewódzki - wokalista „Dżemu” z młodzieżą o nałogach
We wtorek, 17.12.2019 r., w ramach programu profilaktyki uzależnień „Otwórz oczy – nie daj się przemocy w Gminie Sępólno Krajeńskie” uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu muzycznym z Jackiem Dewódzkim - kompozytorem, autorem tekstów i wieloletnim wokalistą zespołu „Dżem”. Przy znanych utworach legendarnego zespołu młodzież posłuchała cennych rad dotyczących uzależnień. Spotkanie miało zwrócić uwagę młodych ludzi na wiele zagrożeń okresu dorastania, szczególnie na problemy używek takich jak: dopalacze, narkotyki, papierosy, alkohol. Wokalista zachęcał młodzież do brania odpowiedzialności za własne zachowanie i życie oraz reagowanie no to, co się dzieje w najbliższym otoczeniu. Ciekawy, ale także przystępny sposób prowadzenia spotkania, pozwolił na lepszy kontakt i łatwość rozmawiania na temat uzależnień i problemów, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się z każdym dniem wkraczania w dorosłe życie.
Szkolna Wigilia coraz bliżej - przygotowania
Prawie w każdym domu obchodzona jest Wigilia, jest to bowiem święto, które na dobre zaistniało w naszej polskiej tradycji. W przygotowaniach do tego wspaniałego wieczoru, biorą udział całe rodziny: wszyscy zajmują się sprzątaniem, zakupami, a także w miarę możliwości przygotowaniem potraw. W naszej szkole tradycyjnie obchodzimy wigilię w formie środowiskowej imprezy integracyjnej. Aby wypadła idealnie, musimy się starannie do niej przygotować. Już od listopada dzieci z zapałem ćwiczą role na jasełka. Niektórzy wychowawcy zrobili dla uczniów kalendarze adwentowe. Na początku grudnia rodzice zorganizowali warsztaty rękodzielnicze, na których wraz z uczniami i nauczycielami wykonali ozdoby bożonarodzeniowe, które następnie były sprzedawane na kiermaszu. Wszystkie okna w klasach i na korytarzach mają świąteczny wystrój, co podkreśla wyjątkowy charakter naszej uroczystości. Przygotowywane są tradycyjne potrawy – ciasteczka, pierogi, śledzie, paszteciki, barszcz. W szkole już widać i czuć atmosferę Świąt. Podobnie jak w domu, w szkole też, każdy kto może angażuje się w organizację wigilijnego wieczoru. Dzięki wspólnej pracy możliwe jest zorganizowanie Wigilii dla wszystkich uczniów, rodziców, pracowników i emerytów szkoły oraz środowiska.
III miejsce Zosi w konkursie plastycznym „Zapobiegamy pożarom”
Dnia 5 grudnia 2019 roku uczennica z zerówki, Zofia Kantak, odebrała z rąk Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim oraz Burmistrza Sępólna Krajeńskiego dyplom i nagrodę za zajęcie 3 miejsca w gminnym konkursie plastycznym pt. „Zapobiegamy pożarom”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają...”
6 grudnia, jak co roku, do naszej szkoły przybył św. Mikołaj. Witał dzieci zmierzających na zajęcia z rodzicami, a także te, które przyjechały autobusem. Każde dziecko zostało obdarowane drobnym upominkiem w postaci „Grześka”. Widok Mikołaja spowodował, że na twarzach dzieci pojawił się uśmiech.
I miejsce Maćka w gminnym Turnieju Warcabowym i Szachowym
W dniu 06.12.2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli dział w Turnieju Warcabowym i Szachowym o „Puchar Burmistrza Sępólna Krajeńskiego”. Turniej miał na celu popularyzację sportu szachowego i warcabowego, kształtowanie pozytywnych cech charakteru poprzez sportową rywalizację oraz pokazanie ciekawej formy zagospodarowania wolnego czasu.
Uczniowie startowali w czterech kategoriach wiekowych. Wszyscy dzielnie walczyli i zdobyli wspaniałe wyniki. Najlepsi okazali się:
W szachach:
– Maciej Bokwa I miejsce (klasa VII)
W warcabach:
- Nikola Józefko II miejsce (klasa II),
- Oliwia Woźniak IV miejsce (klasa III),
- Zofia Kantak V miejsce (klasa „0”).
Wyróżnieni uczniowie otrzymali medale, dyplomy i nagrody. Pozostali uczestnicy też zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami.
INFORMACJA
Dnia 12.12.2019 r. (tj. czwartek) od godz. 16.00 do godz. 17.30 odbędą się „Drzwi Otwarte” w Szkole Podstawowej w Zalesiu – konsultacje dla rodziców z nauczycielami oraz kiermasz ozdób świątecznych.
Od godz. 16.00 dyżur w szkole będzie pełnił Pan Pedagog z Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej z Sępólna Krajeńskiego - konsultacje indywidualne dla rodziców.
Serdecznie zapraszamy!
Andrzejki – wieczór wróżb i zabawy
Dzieci często zastanawiają się, co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą i tańcem. Ten niezwykły dzień w naszej szkole miał miejsce 29 listopada.
Impreza andrzejkowa dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klas „0” – III odbyła się od godz.11.25 do 13.00. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby przepowiadające przyszłość, lali wosk przez dziurkę od klucza, przestawiali buty sprawdzając, który pierwszy przekroczy próg, przekuwali serca z imionami, aby dowiedzieć się, jakie imię będzie miała ich sympatia. Następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii. Podczas przerw w zabawie był czas na słodki poczęstunek.
Zabawa andrzejkowa dla klas V-VIII rozpoczęła się o godz. 16.00. Młodzież świetnie bawiła się przy dźwiękach znanych przebojów. Nie mogło również zabraknąć wróżb. Wszyscy chcieli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, czy może jakaś inna niespodzianka. Było też przebijanie serc, aby poznać imię przyszłej sympatii. Każda klasa przygotowała dla siebie napoje i słodki poczęstunek. Zabawa trwała do godz. 19.00, a uczniowie wykorzystali ten czas do końca..
Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a zarazem okazja do podtrzymywania tradycyjnych obrzędów ludowych
Poznajemy Gniezno
Dnia 28 listopada 2019 r. uczniowie kl. I – III wraz z rodzicami udali się na wycieczkę do Gniezna, miasta pierwszych polskich królów.
Najpierw odwiedzili fabrykę bombek Świętego Mikołaja, gdzie poznali etapy powstawania bombek, a następnie samodzielnie ozdobili swoje bombki. Po kupnie pamiątek i ozdób świątecznych, pani przewodnik zaprosiła wszystkich na spacer Traktem Królewskim. W drodze do Ratusza uczniowie szukali królików - symboli wydarzeń, które miały miejsce w Gnieźnie. Znaleźli 3 – Kolejarza, Powstańca Wielkopolskiego i Degustatora, a pani przewodnik opowiedziała dzieciom historię każdego z nich. W Ratuszu uczniowie wysłuchali historii kina niemego. Obejrzeli fragmenty filmów „Podróż na księżyc” i „Brzdąc”. Mieli również okazję zabawić się w aktorów i zademonstrować różne ruchy, pozy i miny, które pozostali musieli naśladować. W drodze do Katedry Gnieźnieńskiej uczestnicy wycieczki natknęli się na pomnik Bolesława Chrobrego. Po opowieści p. Beaty nastał czas na wspólne zdjęcie. Przed wejściem do katedry wszystkich zafascynowały Drzwi Gnieźnieńskie, które są, jak olbrzymi komiks przedstawiający sceny z życia i śmierci Świętego Wojciecha. We wnętrzu katedry największe wrażenie wywołał ołtarz, gdzie spoczywają szczątki Św. Wojciecha w dużej, srebrnej trumnie podtrzymywanej przez przedstawicieli różnych stanów społeczeństwa. Po wyczerpującym i pouczającym spacerze po Gnieźnie nadszedł czas na posiłek w Mc Donaldzie i powrót do domu.
Archiwum Aktualności