W tym roku, tak jak w poprzednich, uczniowie Naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Klasy podjęły różne działania mające na celu przypomnienie ważnych dla Naszego kraju postaci historycznych oraz upamiętnienie miejsc, w których Nasi przodkowie ginęli w walce lub są pochowani. Młodsze dzieci uczestniczyły w zajęciach na temat swoich najbliższych, tradycji rodzinnych oraz zwyczajów wspominania i upamiętniania tych, którzy odeszli. Uczniowie wykonali drzewa genealogiczne oraz prace plastyczne o tradycjach Wszystkich Świętych i Dnia Zaduszego. Klasa 5 wybrała się na pobliski opuszczony cmentarz, uprzątnęła kilka grobów aby zapalić znicze na znak pamięci o zmarłych. Przy okazji poznali historię okolicy i dowiedzieli się, dlaczego wiele cmentarzy na tych terenach jest opuszczonych i zaniedbanych. Dla wszystkich był to czas wspomnień, zadumy i refleksji nad przemijaniem oraz wartością życia. Każdy mógł sobie zadać pytanie: po co tu jest i jak żyć, aby pozostać w pamięci przyszłych pokoleń.
Akcja „Szkoła Pamięta” w Zalesiu
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z Kulturą Mi do Twarzy”.
Od października 2021 roku szkoła w Zalesiu przystąpiła do realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego zatytułowanego „Z Kulturą Mi do Twarzy”. Projekt polega na realizacji 20 działań wybranych z ponad 60 propozycji. Zadania są podzielone na cztery moduły: W krainie muz; Tu jest moje miejsce; Kocham, lubię, szanuję oraz Kultury świata, z których należy zrealizować po 5 zadań. Wiele z tych zadań realizowanych jest na lekcjach przedmiotowych, godzinach wychowawczych oraz zajęciach dodatkowych i wynika z Podstawy Programowej. Jest tam również miejsce na rozwijanie i prezentowanie pasji i talentów naszych dzieci oraz kreatywne podejście do znanych wcześniej zagadnień i tematów. W październiku klasie 4 i 5 udało się zrealizować pięć zadań, które sprawiły uczniom dużo radości i bardziej przypominały dobrą zabawę niż naukę.
1. „Paleta barw” z Modułu I „W krainie muz”.
2. „Nasza tradycja” z Modułu II „Tu jest moje miejsce”
3. „Kodeks dobrego zachowania” z Modułu III „Kocham, lubię, szanuję”
4. „Moje korzenie” z Modułu III „Kocham, lubię, szanuję”
5. „Olimpiada sportowa” z Modułu IV „Kultury świata”
A. Adrych
Dzień Edukacji Narodowej w Zalesiu
Tym razem - 15 października - w sposób tradycyjny świętowaliśmy Dzień Nauczyciela. Jak dobrze pamiętamy rok temu tworzyliśmy życzenia w domach, a teraz mogliśmy wspólnie spotkać się na szkolnym korytarzu. Samorząd Uczniowski w ramach tego święta zorganizował galę rozdania Złotych Jabłek. Dlaczego wybór padł na ten owoc? Jak co roku jesień niesie ze sobą wiele darów, w tym również zdrowe jabłka. Nauczyciele oraz pracownicy szkoły są darem, który pozwala rozwijać skrzydła i poznawać świat. W wyniku wielu narad społeczności uczniowskiej Nauczycielskie Złote Jabłka zostały wyłonione w kilku kategoriach. Oto tegoroczni laureaci w wybranych dziedzinach:
Mikrofon Roku- S. Guguła
Żartowniś Roku oraz Strażniczka Poprawnej Polszczyzny – A. Adrych
Luzak Roku- S. Skaja
Złoty Wykładowca- M. Strzelewicz
Gorący Uśmiech- J. Pytlos- Kowalska
Bratnia Dusza- M. Kantak
Organizator Życia Szkolnego- H. Banaszak
Urodzona Pod Szczęśliwą Gwiazdą – D. Rusiniak
Superman Z Naszych Snów- F. Frohlke
Oaza Spokoju- B. Kamińska
Propagator Przeszłości- W. Łopat
Anielska Dusza- ks. W. John
Pogromca Wirusów- B. Kurzyńska
Propagatorka Przyszłości- J. Jesse
Matematyczny Orzeł- A. Milachowska
Mistrzyni Papierkowej Roboty- K. Jączyska
Złota Rączka- D. Kleibauer
Specjalistka Od Zadań Specjalnych- K. Józefko
Wszechstronny Talent- K. Folega
Gratulujemy nagrodzonym! Życzymy dalszych sukcesów w życiu prywatnym oraz zawodowym, a przede wszystkim dużo, dużo zdrowia!
Opiekun SU
Wyjazd do kina
19 października 2021r. dzieci z oddziału przedszkolengo i klasy I wybrały się do CKiS w Sępólnie Kraj. na bajkę "Rodzinka Rządzi". Uczniowie z wielkim zainteresowanie oglądali opowieść, o tym jak dzieciaki chciały zawładnąć światem. Wyjazd ten sprawił, że na dziecięcych buziach pojawił się uśmiech i zadowolenie.
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Wycieczka do Wioski Ginących Zawodów
Klasy I-III rozpoczęły październik w pogodnych nastrojach. 7. 10. 2021r. uczniowie wraz z wychowawcami udali się do Wioski Ginących Zawodów w Koronowie. Dzieci na miejscu były podekscytowane i ciekawe stojących rekwizytów. Niektórzy głośno komunikowali swoje zaciekawienie mówiąc “chyba cofnęliśmy się w czasie”. Na spotkanie wyszły nam dwie panie ubrane w stare wiejskie stroje. Opowiedziały o jesiennych obrzędach na wsi. Wychowankowie mieli okazję zobaczyć wiele urządzeń z dawnych lat wykorzystywanych w gospodarstwie. Nie zabrakło również próbowania swoich umiejętności w warsztatach rzemieślniczych - garncarstwie i przewlekaniu włóczki. Atmosferę umiliły nam serwowane przez opiekunki ziemniaki z parnika. Spędzony czas we wiosce nie tylko sprzyjał poznawaniu dawnych zwyczajów. Był on okazją do wspólnej integracji między klasami przy wspólnym ognisku, gdzie skwierczały smakowite kiełbaski.
Wychowawcy klas 1-3
"Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia"
W dniu 4.10.2021 r. w Szkole Podstawowej w Zalesiu odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w klasie 4 i w klasie 5. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej znajomości wykonywania iloczynów w zakresie do 100. Dodatkowo nauczyciel zrobił każdej z klas pamiątkowe zdjęcia. Tabliczka mnożenia jest jednym z kluczowych elementów nauczania matematyki w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Jest też niezbędna w nauce tego przedmiotu przez wszystkie kolejne lata - oraz w codziennym życiu. Uczniowie przez elementy zabawy mogli wykazać się swoją wiedzą. Najlepsi otrzymają dyplom eksperta tabliczki mnożenia.
Gratulacje za osiągnięcia i sukcesy
30.09.2021 roku w naszej szkole odbył się krótki apel, na którym pani dyrektor oraz przedstawiciele SU wyróżnili oraz pogratulowali uczniom sukcesów sportowych oraz dydaktycznych. Rok szkolny trwa dopiero miesiąc, ale uczniowie od samego początku ciężko pracują, co przynosi wspaniałe efekty i ogromną satysfakcję. Brali już udział w pozaszkolnych konkursach plastycznych oraz czytelniczych a także w zawodach sportowych.
Gratulacje przyjęli uczestnicy i medaliści zawodów biegowych:
- Maja Józefko,
- Weronika Wamke,
- Adrian Kotecki.
Chłopcy z klas 7 i 8- zdobywcy 3 miejsca Gminnych Zawodów w Piłce Nożnej. Doceniony został również laureat konkursu plastycznego Jan Kantak. Szczególnym osiągnięciem mogła pochwalić się uczennica 5 klasy Dagmara Żywicka, która w ubiegłym roku szkolnym za bardzo wysokie wyniki w nauce, reprezentowanie szkoły na różnych konkursach oraz wzorową postawę ucznia otrzymała Stypendium Burmistrza. Ogromne gratulacje dla wszystkich wyróżnionych, czekamy na kolejne sukcesy.
To wspólne spotkanie stało się również okazją do złożenia życzeń wszystkim chłopcom z okazji ich święta i przekazania im drobnego upominku.
Warsztaty " Otwórz oczy nie daj się przemocy"
Dnia 23 września w naszej szkole, w ramach realizowanego projektu "OTWÓRZ OCZY- NIE DAJ SIĘ PRZEMOCY W GMINIE SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE!!!- CZĘŚĆ III " odbyły się warsztaty dla klasy V,VII i VIII, które poprowadził Robert Lubrand, certyfikowany specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, specjalista ds. nieletnich, patologii społecznych pracujący na codzień w STOWARZYSZENIU "BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA". Specjalista przedstawił dzieciom rodzaje przemowcy, kto jest sprawcą, kto ofiarą i jakie konsekwencje i skutki niesie za sobą przemoc. Zajęcia prowadzone przez specjalistę zwiększyły czujność uczniów i umocniły relacje pomiędzy nimi.
Wychowawcy klas
Akcja #sadziMY
1 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalesiu wzieli udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę #sadziMY. Dnia 30 września uczniowie wraz z rodzicami odebrali sadzonki ze szkółki leśnej w Doręgowicach, prowadzonej przez Nadleśnictwo Lutówko. Drzewka posadzone zostały wokół terenu szkoły. Pamiętajmy, że niewielkie dziś drzewko wyrośnie na kilkudziesięciometrowy okaz. Takie drzewo to znakomity sposób, by upamiętnić naszą obecność, to powód do wspólnego działania dla dobra Ziemi. Drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wplywają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla Nas.
Akcja #sadziMY jednoczy nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.
Helena Banaszak
Regionalne Masowe Biegi im. Kajetana Bągorskiego
Dnia 22.09.2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Regionalnych Masowych Biegach im. Kajetana Bągorskiego w Sępólnie Krajeńskim. Tego dnia reprezentowali nas godnie uczniowie klasy I tj. Burzyński Stanisław, Dominikowski Nikodem, Furmaga Magdalena, Józefko Maja, Kowalska Marta, Lutowska Klaudia i Zuzanna, Nawrocka Karolina, Sucharski Jan, Szewe Antoni, Wamke Weronika, klasa II: Bogdaszewski Franciszek, Burzyński Franciszek, Fröhlke Hubert, klasa V: Żywicka Dagmara, Woźniak Oliwia, Musiał- Krysiak Maja, Kotecki Adrian, Ciszek Maja i Oliwia, klasa IV: Józefko Nikola oraz z klasy VII: Zabłocki Mateusz, Domaszek Dominik.
Dużym sukcesem było zdobycie trzech medali dwóch złotych i jednego srebrnego. Super biegaczką okazała się Maja Józefko, która zdobyła pierwsze miejsce w najmłodszej kategorii wiekowej. Kolejnymi medalistami są Weronika Wamke, która zdobyła srebrny medal w kategorii dziewczynek klasa I oraz Adrian Kotecki, który okazał się najszybszym chłopcem z klas III-VI. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wszystkim dalszych sukcesów.
Jesienne atrakcje
Wrzesień w Szkole Podstawowej w Zalesiu upłynął w atmosferze radości i czynieniu dobra na rzecz natury.
Sprzątanie Świata
W pierwszy dzień jesieni społeczność uczniowska wzięła udział w 28. Akcji Sprzątania Świata pod nazwą „Myślę, więc nie śmiecę”. Do akcji przyłączyły się klasy 1-8 oraz przedszkole. Zastępy klasowe wyruszyły w teren sprzątając Zalesie i tereny przyszkolne. Akcji towarzyszyła wspólna idea działania na rzecz czystszej planety.
Jesienna akcja sprzątania świata skłoniła uczniów i wychowawców do pogłębienia wiedzy dotyczącej segregacji, recyklingu oraz szkodliwego działania plastiku na planetę. Podczas realizacji tych działań powstały m.in. plakaty promujące segregację, informator prawidłowej segregacji, inspiracje recyklingowe, oś rozkładu odpadów szklanych oraz plastikowych, refleksje myśliciela z plakatu „Myślę, więc nie śmiecę” oraz ekowywiad, o znaczeniu ekologii w naszym życiu.
Gratulujemy inspirujących wytworów oraz pomysłów.
Dzień Pieczonego Ziemniaka
Wrzesień sprzyjał również odbudowywaniu relacji klasowych oraz wspólnej integracji. Zgodnie ze szkolną tradycją świętowaliśmy Dzień Pieczonego Ziemniaka. Magiczna atmosfera ogniska oraz zapach piekących się ziemniaków zainicjował wiele tematów, dzięki którym uczniowie mogli swobodnie podzielić się swoimi spostrzeżeniami o przemijającym lecie. Nawet jedna z klas była na tropie rozwiązania tajemniczej zagadki znikających sreberek z ziemniaków! Według uczniów klasy drugiej był to zwierzak na czterech łapach, żywiący się gruszkami ze szkolnego ogrodu, uciekający przez otwór w szkolnym ogrodzeniu. Nazwa tego zachwycającego się srebrem zwierza została bliżej niezidentyfikowana. Podejrzewano świstaka z produkcji czekoladek Milka J.
Wrześniowe atrakcje to tylko zapowiedź wielu inicjatyw oraz wydarzeń w naszej szkole. Zadbajmy wspólnie o dobre relacje oraz właściwą kondycję psychiczną uczniów, rodziców oraz nauczycieli.
Bezpieczna droga do szkoły z Mrówką
W piątek do naszej szkoły zawitała maskotka "Mrówka", która uczyła przedszkolaków oraz uczniów klasy I i II pawidłowo przechodzić przez pasy. Inicjatorem tego wydarzenia był market budowlany PSB MRÓWKA. Ze względu na warunki pogodowe spotkanie to odbyło się na sali gimnastycznej, gdzie pani policjantka mł. asp. Małgorzata Warsińska rozmawiała z dziećmi o zasadach bezpiecznego zachowania na drodze. Po czym pod fachowym okiem pani Małgorzaty oraz "Mrówki" uczniowie uczyli się we właściwy sposób przechodzić na drugę stronę ulicy. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało odblaski i kolorowanki o tematyce bezpieczeństwa na drodze.
„Dzień Kropki”
Już na stałe w kalendarzu szkolnym w Zalesiu zadomowił się „Dzień Kropki”. To coraz bardziej popularne święto ma ważne przesłanie, o którym powinny pamiętać wszystkie dzieci i dorośli. Każdy uczeń ma duży potencjał, który się rozwija tylko przy wsparciu dorosłych. Przy okazji tego święta wszyscy poznali historię Vashti. Przedszkolaki i najmłodsi uczniowie wykonali piękne kolorowe prace plastyczne. Uczniowie klasy 7 spróbowali swoich sił w tworzeniu opowiadań i pisaniu poezji. Również na matematyce znalazło się miejsce, aby uczcić „Dzień Kropki”. Odwaga, kreatywność i zabawa to ważne elementy, które każdemu pomagają się rozwijać i spełniać marzenia.
Narodowe Czytanie w szkole w Zalesiu
W Naszej szkole jak co roku, na początku września uczniowie starszych klas przyłączyli się do akcji “Narodowe Czytanie” pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. W tym roku utworem przewodnim był dramat Gabrieli Zapolskiej “Moralność pani Dulskiej”. Uczniowie 7 i 8 klasy czytali utwór z podziałem na role. Mimo, że to lektura dopiero w szkole średniej, świetnie się bawili, zauważali elementy humorystyczne i uniwersalne problemy poruszone przez autorkę ponad 100 lat temu.
Konkurs Plastyczny
Informacja
Informacja - organizacja szczepień
Harmonogram dowozów na rozpoczęcie roku szkolnego 2021-2022
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021-2022
Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego - godzina 8.30
Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/2022 w trybie stacjonarnym.
Krótkie ogólne spotkanie odbędzie się na zewnątrz szkoły
( przy "grzybku")
Po spotkaniu uczniowie wraz z wychowawcami przejdą do poszczególnych klas.
Klasa I,II,III i oddział przedszkolny – wchodzą wejściem głównym
Klasa IV,V,VII,VIII – wchodzą wejściem z tyłu szkoły
Przydział sal lekcyjnych – spotkania z wychowawcami
oddział przedszkolny - sala gimnastyczna
klasa 1 – sala nr 3
klasa 2 -sala nr 2
klasa 3 – sala nr 5
klasa 4 – sala nr 6a
klasa 5 – sala nr 6
klasa 7 – sala nr 4
klasa 8 – sala nr 8
godzina 9.20 odjazd autobusem szkolnym
Nadal obowiązują procedury bezpieczeństwa z powodu zagrożenia epidemiologicznego:
-
uczniowie wchodzą wyznaczonym wejściem
-
po wejściu do szkoły wszyscy dezynfekujemy ręce
-
uczniów klasy 1 i oddziału przedszkolnego zapraszamy z jednym rodzicem, przy zachowaniu dystansu społecznego i zasad higieny.
-
na terenie szkoły obowiazuje zakrywanie ust i nosa
Msza Święta na rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci Szkoły Podstawowej w Zalesiu, odbędzie się dnia 3 września w Włościborzu o godzinie 18.30( pierwszy piątek miesiąca)
Dyrektor szkoły Helena Banaszak
-
Archiwum Aktualności