• Zalesie z Wałdowem dla Niepodległej.

          •       6 listopada uczennica Szkoły Podstawowej w Zalesiu, wraz ze swoim nauczycielem Panem Sebastianem wzięła udział w spotkaniu słowno-muzycznym. Odbywało się ono w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości oraz Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Rolą Zosi był taniec z biało-czerwonymi szarfami. Oczywiście poradziła sobie z nim znakomicie. Pan Sebastian natomiast grał role aktorskie, najpierw był Józefem Piłsudskim, a następnie składającym przysięgę nauczycielem.

             

                Chcielibyśmy podziękować Pani Bożenie Manii za zorganizowanie tej uroczystości i zaproszenie nas w roli aktorów, tancerzy i widowni.

             

             

            Sebastian Skaja

          • Zbiórki dla Zosi.

          •       Od września Szkoła Podstawowa w Zalesiu prowadzi akcje charytatywne na rzecz Zosi z Wałdowa. Dziewczynka choruje na SMA. Kwota, którą rodzice muszą uzbierać na lek jest olbrzymia - prawie 10 milionów złotych. Dlatego też jesteśmy dumni z naszych uczniów, że stanęli na wysokości zadania i wzięli udział w zbiórkach i akcjach związanych z pomocą Zosi.

                 Zaczęliśmy od zbiórki makulatury, nakrętek i baterii. Do akcji włączyli się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz osoby związane ze środowiskiem lokalnym, dzięki czemu udało się uzbierać po kilkadziesiąt kilogramów tych przedmiotów. Makulaturę dostarczyliśmy do Wałdowa osobiście, natomiast po baterie i nakrętki przyjechała jedna z wolontariuszek z Kamienia Krajeńskiego, która współpracuje od dawna z rodzicami Zosi.

              Następnie zaczęliśmy zbierać kasztany oraz wystawiać przedmioty na aukcje charytatywne.Do chwili obecnej udało się sprzedać przedmiotów za sumę ponad 2300 złotych, która to w 100% zostanie przekazana na zbiórkę na lek.

                 Wszystkie zbiórki jak i aukcje nadal trwają i zachęcamy do wzięcia w nich udziału.

                 Dziękujemy wszystkim, którzy przez ostatnie 2 miesiące przynosili baterie, nakrętki, makulaturę i kasztany oraz brali udział w licytacjach.

             

             

            Sebastian Skaja

          • Wsparcie schroniska dla zwierząt Psi Azyl w Cekcynie.

          • Oddział Przedszkolny w ramach akcji charytatywnej, zorganizował zbiórkę karmy dla podopiecznych schroniska Psi Azyl w Cekcynie. To pierwsza działalność charytatywna najmłodszej grupy. Dzięki współpracy oraz serdeczności rodziców, a także uczniów starszych klas, udało się zebrać karmy i puszki. Celem inicjatywy było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, wzbudzenie empatii, troski jak również pomoc dla Pań opiekującymi się bezbronnymi psami. Dziękujemy serdecznie za wsparcie!

             

          • Noc filmowa

          •     Z 28 na 29 października klasy VI i VIII wzięły udział w tematycznej "Nocy Filmowej". W związku ze zbliżającymi się świętami, które w różnych kulturach i częściach świata związane są z upamiętnianiem osób, które zmarły, ale również z oswajaniem tematu śmierci uczniowie wykonali piękne lampiony z dyń, obejrzeli również spektakl teatralny pt.: "Dziady" na podstawie utworu "Dziady cz.II" Adama Mickiewicza. Jest to doskonały dowód na to, że można łączyć naukę z zabawą i przyjemnym spędzaniem czasu.

                                                                                                                                        Anna Adrych

          • Szkoła Pamięta

          •       Uczniowie naszej szkoły, jak co roku wzięli udział w akcji "Szkoła pamięta". Jej celem jest upamiętnienie w różny sposób osób zmarłych, tych najbliższych, ale również tych zasłużonych oraz tych, których miejsca pochówku są zaniedbane i zapomniane. Uczniowie VI klasy wykonali na godzinie wychowawczej znicze i lampiony. W dniach, kiedy odwiedzali z rodzcami groby najbliższych, swoje lampiony postawili na grobach zapomnianych, o które może już nie ma kto dbać, bo wszyscy odeszli lub są daleko. . Uczniowie klasy VIII udali się wraz z wychowawcą na pobliski cmentarz, aby tam uporządkować opuszczone i zaniedbane groby poniemieckie. Ósmoklasiści zgrabili opadłe liście i zapalili znicze. W ten sposób pokazali, że nasza szkoła pamięta także o tych zmarłych, o których inni już dawno zapomnieli. To postawa godna pochwały. Natomiast uczniowie klasy I i II wraz z wychowawcami wspominali bliskich, którzy odeszli. Drugoklasiści przynieśli zdjęcia i opowiadali, kto się na nich znajduje a pierwszaki wykonywały prace plastyczne przedstawiajace przyozdobione nagrobki ich bliskich.

          • Wycieczka do Gdyni

          •    

             

             

                W piątek 04.11.2022 r. odbyła się wycieczka klas I-III do Gdyni. Była ona finansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 80 % oraz Gminę Sępólno Krajeńskie w 20 %. Projekt, w którym wzięliśmy udział to „Poznajemy Polskę”. Naszym celem było zwiedzanie statku „Dar Pomorza”, trójmasztowego żaglowca zakupionego przez społeczeństwo na rzecz Szkoły Morskiej w Gdyni, który od 1982 roku jest zacumowany w porcie jako statek-muzeum, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Kolejnym punktem naszej wycieczki było “Centrum Nauki Experyment”. Poznawanie wystawy z zupełnie innej strony: oczami edukatora-eksperta! Przy tym uczniowie angażowali i włączali się w odkrywanie oraz eksperymentowanie przy stanowiskach. Dzięki indywidualnemu eksplorowaniu wystaw, ścieżka zwiedzania została dostosowana do wieku, zainteresowań i naszych oczekiwań. Przygoda była fascynująca wiedza kryła się w eksponatach! Dodatkowym punktem było zwiedzenie Oceanarium Gdynia, gdzie również mieliśmy możliwość wzięcia udziału w warsztatach. Atrakcją dla uczniów była różnorodna rafa koralowa. Najbardziej podobał się, zwłaszcza chłopcom, krokodyl krótkopyski oraz rekiny. W gdańskim oceanarium w sekcji Amazonia spotkaliśmy się z najcięższymi wężami świata – anakondami zielonymi, zobaczyliśmy najgroźniejsze piranie czerwone, mogliśmy podziwiać największe ryby pływające w wodach słodkich zwane arapaimami, przekonaliśmy się, jak wyglądają zaskakująco niebezpieczne płaszczki słodkowodne. Oceanarium posiada aż 1500 zwierząt. Największe akwaria liczą nawet 10 000 litrów wody. Oczywiście udało nam się pójść choć na chwilę na plażę. Powrót był w godzinach wieczornych. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i pełni wrażeń. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogła odbyć się ta wycieczka.

             

             

          • Wycieczka szkolna do Gniezna i Biskupina

          •         3 listopada uczniowie klas III-VIII Szkoły Podstawowej w Zalesiu wraz z czterema opiekunami wzięli udział w wycieczce szkolnej do miejsc, znanych z historii Polski.

            Skoro świt pełni emocji wsiedliśmy do naprawdę luksusowego autobusu. Nie dość, że był zaopatrzony w stoliki to i miał dodatkowe piętro, dzięki czemu i wygoda i widoki były na wysokim poziomie.

            Najpierw pojechaliśmy do Gniezna, pierwszej stolicy Polski. Tam odwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską i zobaczyliśmy wiele elementów, które są z nią związane - głównie Drzwi Gnieźnieńskie - przedstawiające historię życia Świętego Wojciecha oraz podziemia, w których znajdowały się wykopaliska archeologiczne. Obejrzeliśmy także olbrzymie organy oraz poznaliśmy dwie Panie przewodniczki, którym dziękujemy za ciekawe historie i oprowadzenie po tym pięknym miejscu. Po zwiedzaniu przyszedł czas na pamiątki i przekąski. Uczniowie zaopatrzyli się w magnesy i inne gnieźnieńskie gadżety. Po czym, mijając w ogrodach pawie, poszliśmy do autobusu, który to zawiózł nas do Biskupina.

            Osada ta, znana z wielu książek, seriali i filmów zrobiła na wszystkich olbrzymie wrażenie. Poznaliśmy wiele ciekawych faktów z życia jej mieszkańców. Mogliśmy też odwiedzić rekonstrukcje ich domostw, w których to mieszkały plemiona polskie sprzed wielu wieków. Wielu uczniów zaopatrzyło się w pradawne gadżety, takie, jak krzemienie, gwizdki, czy też naszyjniki.

            Kolejnym punktem naszej wycieczki była miejscowość Chomiąża Szlachecka, w której to zjedliśmy pyszny posiłek w otoczeniu niesamowitych chat Grodu Piasta oraz mieszkających tam zwierząt - kotów, kóz i owiec.

            Po czym po 12 godzinach wróciliśmy szczęśliwie do naszych domów.

            Bardzo dziękujemy firmie Novum Travel z Więcborka za naprawdę ciekawy i bezpieczny wyjazd, a także Gminie Sępólno Krajeńskie za dofinansowanie wycieczki.

             

             

            Sebastian Skaja

          • Wyniki konkursu "Sztuka bez granic, poza czasem i przestrzenią"

          •        W październiku obchodziliśmy, jak co roku miesiąc bibliotek. Z tej okazji między innymi został zorganizowany konkurs. Polegał on na rozpoznaniu na grafikach słynnego japońskiego artysty Shusaku Takaoka znanych dzieł sztuki, aktorów, kadrów z filmów lub bajek. Można było zaangażować całą rodzinę w poszukiwania zaskakujących połączeń. Najlepiej poradził sobie i zdobył I Miejsce: Jan Janke z IV klasy. Tylko niewiele gorzej wypadł Oliwier Dębosz z V klasy- II Miejsce oraz Łucja Kowalska z V klasy- III miejsce. Uczniowie odebrali zasłużone nagrody na apelu z okazji Święta Niepodległości.

                                                                                                                                           Anna Adrych

          • "Przerwa na czytanie"

          •         26 października w naszej szkole odbyła się już kolejny raz akcja "Przerwa na czytanie". Uczestniczyli w niej uczniowie, a także pracownicy Szkoły Podstawowej w Zalesiu. Jest to jedna z wielu akcji promujących czytelnictwo, do których przystępujemy. Uczniowie w ten dzień częściej niż zwykle sięgali po książkę na przerwach. Można było zobaczyć ich jak czytają w szkole, ale również na zewnątrz. Wszystko odbyło się w ramach "Październik miesiącem bibliotek".

            #przerwanaczytanie #szkołapodstawowazalesie

            Anna Adrych

          • „Z kulturą mi do twarzy”.

          • Uczniowie klasy I biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy”.

            Wykonywanie zadań rozpoczęli od Modułu II – Tu jest moje miejsce.

            Podczas spaceru przez wieś wyszukiwali ciekawych miejsc, które wychowawca – Dorota Rusiniak sfotografowała.

            Kolejnym etapem pracy było – przyklejenie zdjęcia z fragmentem sfotografowanych miejsc w Zalesiu i dorysowaniu poszczególnych elementów, które znajdują się na wykonanych zdjęciach.

            Uczniowie ochoczo przystąpili do pracy. Efekty można podziwiać na załączonych zdjęciach.

             

            Dorota Rusiniak

             

             

          • UROCZYSTE ŚLUBOWANIE I PASOWANIE PIERWSZAKÓW 26.10.2022R.

          • Tradycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie w październiku przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest pasowanie na ucznia pierwszej klasy.

            Dzisiaj pierwszoklasiści odświętnie ubrani i przejęci, w obecności swoich najbliższych rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem flagowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami i uczniami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom

            Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Helena Banaszak dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Wielką kredką, jak czarodziejską różdżką dotykała ramion swoich podopiecznych. Nie obyło się też bez upominków od starszych kolegów i koleżanek, Rady Rodziców oraz pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami udali się na słodki poczęstunek. Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.

            Dorota Rusiniak

          • Spotkanie z policjantami

          • Naszych Przedszkolaków, a także uczniów klasy I odwiedzili wyjątkowi goście – policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Sępólna Krajeńskiego. Spotkanie przybliżyło dzieciom charakterystykę pracy jaką pełni Policja. Zwrócono uwagę na ważne aspekty, między innymi zasady bezpieczeństwa w drodze do Szkoły, przejście dla pieszych. Odwiedzający zaprezentowali zawodowe akcesoria, a mianowicie mundur, kajdanki, alkotest, kamizelkę kuloodporną, latarkę, tarczę służącą do zatrzymywania pojazdów. Dzieci miały możliwość poznania i przymierzenia elementów wyposażenia munduru. Największą atrakcją dla dzieci, był radiowóz, do którego mogły wejść, rozsiąść się wygodnie, jak również włączyć sygnał. Miłym akcentem zakończenia wizyty były opaski odblaskowe, które podarowali Panowie Policjanci.

             

          • Kolejna edycja Codeweek w Zalesiu!

          • Uczniowie klas 1-3 zmierzyli się z wyzwaniami związanymi z Codeweek. Jest to światowa inicjatywa promująca naukę kodowania. W ramach ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować wykonaliśmy, aż 9 zadań konkursowych tegorocznej akcji. W tym roku dzieci rozwiązywały logiczne zagadki, budowały kubeczkowe wieże zgodnie z warunkami. Uczniowie programowali kształt różnorodnych  konstrukcji. Dodatkowo podopieczni odkryli taniec robota oraz zaprojektowali autorskie koncepcje aplikacji lub kształty wież kubeczkowych.  

            Natomiast starsi uczniowie klas 5-8 wykonali gry w pytania i odpowiedzi w języku Scratch, które dotyczyły europejskich stolic oraz sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia.

            Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia!

            Nauczyciele 

          • Udział w spektaklu-„Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”.

          • Uczniowie klasy piątej wzięli udział w premierze najnowszego dzieła z udziałem Plika i Foldera – „Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”.

            W pierwszej części wydarzenia uczniowie zapoznali się online z nagranym spektaklem, a następnie, w ramach drugiej części – interaktywnej, brali udział w wirtualnych spotkaniach z bohaterami- Plikiem i Folderem. Spektakl miał na celu pomóc młodym widzom w bezpiecznym odkrywaniu internetu. Podczas spotkania z Plikiem i Folderem dzieci dowiedziały się o cyberzagrożeniach, ponadto bohaterowie krok po kroku wyjaśnili im, jak mogą sobie radzić z niebezpiecznymi sytuacjami w sieci.

            Nauczyciel informatyki

          • Jesienne inspiracje.

          • Ubiegłotygodniowe lekcje plastyki i techniki w klasie trzeciej okazały się bardzo inspirujące. Uczniowie mieli za zadanie wykonać ozdoby z jesiennych darów natury. Powstało wiele kreatywnych instalacji przestrzennych. Nie zabrakło jesiennych kasztanowych zwierząt oraz liściastych łapaczy snów. Swoje projekty uczniowie mogli zrealizować za pomocą magicznego kleju oraz kleju na gorąco. 

            To dopiero początek przygody z narzędziami zakupionymi w ramach projektu Laboratorium Przyszłości w Szkole Podstawowej w Zalesiu. 

            Wychowawca klasy trzeciej 

          • Dzień Edukacji Narodowej

          •      Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w Polsce każdego 14 października na pamiątkę powołania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. Była ona pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych w całej Europie instytucją władzy oświatowej o charakterze współczesnego ministerstwa edukacji. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień 13.10.2022r. - w czwartek. Z tej okazji klasa II przygotowała występ artystyczny oraz złożyła podziękowania wszystkim pracownikom szkoły. Wiele ciepłych słów usłyszeli nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Społeczność uczniowska wyraziła uznanie dla pracy pedagogów i administracji szkoły słowami oraz upominkami.

          • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

          • 7 października 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Międzynarodowa akcja ma  na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. 

            W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas III- VIII. W rolę egzaminatorów wcielili się: Eryk Bukowski, Michał Szumiński, Laura Brauer, Jan Kantak, Bartosz Pietruś, którzy czuwali nad poprawnymi odpowiedziami uczniów. Już na pierwszych lekcjach uczniowie zdawali egzaminy z tabliczki mnożenia. Każda osoba, która zdała go pomyślnie została nagrodzona odznaką Ekspert Tabliczki Mnożenia oraz certyfikatem.

            Następnie odbył się konkurs z tabliczki mnożenia. Zadaniem uczniów było udzielenie jak największej liczby poprawnych odpowiedzi w czasie 60 sekund. Każdy mógł się sprawdzić i zawalczyć o główną nagrodę w postaci pizzy ufundowanej przez restaurację “Fabrykę Smaków” - za co bardzo dziękujemy. Laureatem konkursu została Nadia Mosek z klasy V – 25 poprawnych odpowiedzi. Drugie miejsce zajął Oliwier Majewski - klasa VIII, trzecie – Antek Woźniak z klasy VIII.

            Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom, którzy włączyli się w organizację tego dnia!

          • Wizyta w Bibliotece Miejskiej.

          • Uczniowie klas 1-3 czwartego października udali się na wizytę do Biblioteki im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim. Podopieczni poznali gmach budynku min. odkryli gdzie mogą wypożyczać dla siebie książki, już wiedzą jak wygląda katalogowanie lektur czy czytelnia dla dorosłych. 

            Dodatkowo uczestniczyli w warsztatach bibliotecznych. Zobaczyli i dotknęli największą oraz najmniejsza książkę. Poznali książkę dostosowaną do języka Braille. Odkryli książki do czytania z pacynkami. 

            Dodatkowo wcielili się w rolę ilustratora opowieści o pewnym Kocurku mieszkającym w bibliotece. Wykonali też misję programowania, czyli zaprogramowanie robota wg wytycznych. 

             Z pewnością niektórzy uczniowie przekonali się, że książki nie muszą być nudne. Przed nimi otwarta droga do odkrywania ciekawych lektur w bibliotece miejskiej. 

            Wychowawcy klas 1-3 

          • KONKURS! klasy IV-VIII "Sztuka bez granic, poza czasem i przestrzenią"

          • - grafiki dostępne na tablicy korkowej, na pierwszym piętrze korytarza szkoły (ponumerowane) oraz tutaj pod ogłoszeniem.

            - karta zgłoszeniowa do odebrania u p. A.Adrych

            - koniec konkursu i zwrot uzupełnionych kart do 20.10.2022 roku

            Na czym polega konkurs?

            Rozpoznaj lub znajdź w dostępnych źródłach tytuły dzieł malarskich, nazwiska artystów, aktorów, tytuły filmów, seriali, bajek animowanych, które zostały przedstawione na kolażach. Odgadnij nietypowe, zabawne połączenia i uzupełnij kartę zgłoszeniową uczestnika konkursu.

            ZAANGAŻUJ DO POSZUKIWAŃ RODZICÓW I RESZTĘ RODZINY

            Wygra osoba, która prawidłowo rozpozna najwięcej połączonych elementów.

                                                                                                                                             Anna Adrych

          • Konkurs z języka angielskiego 1 z 10

          •    4 października w Szkole Podstawowej w Zalesiu odbył się finałowy etap międzyklasowego konkursu z języka angielskiego 1 z10. Konkurs przypominał popularny program z tym, że uczniowie musieli wykazać się umiejętnością tłumaczenia słów, zwrotów i zdań.

              Do finałowej trójki zakwalifikowali się Oliwier Majewski i Antoni Woźniak z klasy VIII oraz Nikola Józefko z klasy V.

             Nikola zdeklasyfikowała rywali zdobywając aż 261 punktów, tym samym została zwyciężczynią II edycji konkursu. Drugie miejsce zdobył Oliwier Majewski, a trzeci był Antoni Woźniak.

                Wszyscy finaliści otrzymali dodatkowe oceny z języka angielskiego (które bardzo im się spodobały :)). Ponadto na Nikolę czeka nagroda niespodzianka.

             

             

            Sebastian Skaja

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Zalesiu
      • 52 388 20 32
      • Szkoła Podstawowa Zalesie 36 89-400 Sępólno Kraj. Poland
      • mgr inż. Helena Banaszak
      • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zalesiu podaje do wiadomości rodzicom, prawnym opiekunom, pracownikom szkoły, interesantom – dane Inspektora Ochrony Danych naszej szkoły. Małgorzata Kollas malgorzata.kollas@cbi24.pl kom: + 48 533-229-001
      • /SPZalesie36/SkrytkaESP
    • Logowanie