Życzenia.
Strażacki Konkurs Plastyczny.
"Szkoła Podstawowa w Zalesiu po raz kolejny jest dumna ze swoich uczniów. Tym razem uczennica klasy trzeciej- Laura Brauer zajęła II miejsce w Strażackim Konkursie Plastycznym na szczeblu gminnym i powiatowym! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. "
Wyjazd do Pracowni Świętego Mikołaja.
16 grudnia dzieci z oddziału zerowego oraz klas I-III odwiedziły Pracownię Świętego Mikołaja w Chojnicach. Dzieci uczestniczyły w warsztatach mydlarski oraz w zaganianiu osiołków do zagrody. Poznały również historię obdarowywania dzieci przez św. Mikołaja prezentami, a także każde napisało do niego list. Nagrodą za aktywny udział w zajęciach były kiełbaski prosto z ogniska, aromatyczna herbatka, wspólne tańce ze św. Mikołajem przy zimowej muzyce. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem Elfów.
Poznajemy swój region.
Uczniowie klasy I, w ramach edukacji plastyczno – technicznej, zapoznali się z wzorami hafu krajeńskiego i jego kolorystyką.
Wykorzystując elementy wzorów wykonali bombki, które powiesili na klasowej choince.
Praca metodą przypinania cekinów jest długotrwała i żmudna. Wszyscy wykazali wiele cierpliwości i samozaparcia.
Efekty pracy uczniów można podziwiać w galerii zdjęć.
Dorota Rusiniak
Laboratorium Przyszłości - ozdoby świąteczne.
Gminny konkurs plastyczny rozstrzygnięty „Nie oddam swojej mocy -PRZEMOCY”
Nasza szkoła brała udział w konkursie organizowanym przez OPS Sępólno Krajeńskie w ramach gminnego projektu „ Otwórz oczy – nie daj się przemocy, cz.4”
Dnia 15.12.2022 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Spośród 56 prac plastycznych zostało wybranych 12, wśród których została wyróżniona praca naszej uczennicy z klasy VI Julii Ptaszyńskiej.
Nagrodę otrzymała z rak Burmistrza Sępólna Krajeńskiego , Pana Waldemara Stupałkowskiego.
Wyróżnione prace zostały opublikowane i znalazły się na stronach kalendarza.
Laboratorium Przyszłości - stroiki świąteczne
Mikołajkowy wyjazd do teatru
6 grudnia uczniowie klas IV-VIII wybrali sie na niezwykłą wycieczkę do Torunia. Głównym celem była wizyta w Teatrze Baj Pomorski na wzruszającej i zmuszającej do refleksji sztuce "Opowieść wigilijna". Wszystkim się bardzo podobało. Oprócz teatru odwiedziliśmy również Planetarium i z ogromnym zaciekawieniem obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy projekcji pt.: Makrokosmos. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Takie prezenty mikołajkowe każdy lubi.
Pieczenie pierników
Nasi uczniowie spędzają chętnie razem czas nawet w soboty. A jeśli można przy okazji nieść pomoc, to zawsze można na nich liczyć. W pewną śnieżną sobotę uczniowie z klas IV-VIII spotkali się, aby upiec pyszne pierniki i przekazać je na licytację charytatywne dla małej Zosi oraz na poczęstunek w czasie szkolnych Wigilli. Aura była sprzyjająca, bo spadło sporo śniegu. Po ciężkiej pracy nagrodą były zabawy w białym puchu.
Laboratorium Przyszłości - gofry
Mikołaj w Zalesiu
Wizyta świętego Mikołaja do jeden z najbardziej wyczekiwanych dni przez dzieci. Nie zawiódł on naszych ucznów i tym razem. Już od samego rana zawitał do naszej szkoły i zaczął odwiedzać dzieci w klasach. Mikołaj chętnie dołączył do wspołnych tańców z maluchami oraz wysłuchał przygotowanych wierszyków. Życzył dzieciom wiele radości i dużo dobrych ocen. Obiecał, że jeżeli będą grzeczni - to za rok znowu pojawi się w naszej szkole.
Andrzejki dla klas IV- VIII.
25 listopada był dla uczniów naszej szkoły wyjątkowym dniem. To właśnie w ten dzień miała miejsce zabawa andrzejkowa. Samorząd uczniowski wraz z wychowawcami, uczniami i rodzicami stanął na wysokości zadania. Mieliśmy mnóstwo jedzenia, pyszne napoje oraz wróżby (zarówno wirtualne jak i z prawdziwym woskiem), w czasie których mogliśmy poznać imię przyszłej miłości, nadchodzące wydarzenia, czy jaki będziemy wykonywać zawód. Nie zabrakło również muzyki, przy której wszyscy świetnie się bawili, a także karaoke, podczas którego odkrywaliśmy wokalne talenty naszej szkoły.
Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym za organizację tego niesamowitego dnia.
Kiermasz książek dla dzieci z Księgarni Taniej Książki z Tuliszkowa.
W naszej szkole, jak co roku przed Mikołajkami i Bożym Narodzeniem odbywa się kiermasz książek. Oferta jest bardzo ciekawa i konkurencyjne ceny, więc zachęcamy dzieci i rodziców do zapoznania się z propozycją. Książki to doskonały pomysł na prezent, a ceny są atrakcyjne. Każdego roku chętnie współpracujemy z Księgarnią Taniej Książki. Dzięki sprzedanym na kiermaszu książkom mamy możliwość nabycia w promocyjnych cenach książek dla naszych uczniów, które przeznaczamy na nagrody za wyniki w nauce i w konkursach.
ZAPRASZAMY!
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.
Światowy Dzień Pluszowego Misia odbył się 25 listopada. W tym szczególnym dniu, dzieci z Oddziału Przedszkolnego wykonały wspólną prace plastyczną, używając czekolady. Upamiętniły wspomnienia w fotobudce, ugościły wielkiego misia, a przede wszystkim poznały wyjątkową historię, która swoje korzenie sięga, aż do roku 1902. Prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore “Teddy” Roosevelt w trakcie polowania, zauważył niedźwiadka, nad którym się zlitował, a następnie przywrócił mu wolność. Na skutek tego wydarzenia zaczęto produkować pluszowe misie, które w dzisiejszych czasach są najwspanialszymi pocieszycielami dzieci.
Prawa Dziecka.
Realizowanie i wywiązywanie się z przyjętych przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji Praw Dziecka jest dla szkoły jednym z priorytetów placówki. Co roku informujemy naszych uczniów o obowiązkach i ich prawach. W tym roku chcieliśmy podejść nieco inaczej. Wspólnie z uczniami klasy III i V zmontowano materiał filmowy. Jest on działaniem profilaktycznym w kierunku osób dorosłych. Uczniowie pragnęli, aby bliscy każdego dziecka usłyszeli ich głos. Mamy nadzieję, że jego przekaz trafi zarówno do rodziców, opiekunów oraz nauczycieli.
Miłego oglądania!
Terapeuta pedagogiczny
Jagoda Kalinowska
104 lata niepodległej Polski.
9 listopada br. świętowaliśmy w szkole kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzorem poprzednich lat przystąpiliśmy do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Przy akompaniamencie akordeonu odśpiewaliśmy wspólnie na placu szkolnym cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, naszego hymnu narodowego. Podczas wykonywania pieśni podniesiono na maszt biało-czerwoną flagę. Następnie cała społeczność szkolna przeszła do sali gimnastycznej, gdzie uczniowie klasy 8 odegrali przedstawienie pt. „Lekcja historii”. Gościem specjalnym widowiska był sam marszałek Piłsudski, jeden z ojców niepodległości. Warto przypomnieć, że 11 listopada 1918 roku to przełomowa data w dziejach naszego państwa. Po 123 latach zaborów, wraz z zakończeniem I wojny światowej, Polacy doczekali się upragnionej ojczyzny, która wróciła na mapy świata.
Zalesie z Wałdowem dla Niepodległej.
6 listopada uczennica Szkoły Podstawowej w Zalesiu, wraz ze swoim nauczycielem Panem Sebastianem wzięła udział w spotkaniu słowno-muzycznym. Odbywało się ono w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości oraz Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Rolą Zosi był taniec z biało-czerwonymi szarfami. Oczywiście poradziła sobie z nim znakomicie. Pan Sebastian natomiast grał role aktorskie, najpierw był Józefem Piłsudskim, a następnie składającym przysięgę nauczycielem.
Chcielibyśmy podziękować Pani Bożenie Manii za zorganizowanie tej uroczystości i zaproszenie nas w roli aktorów, tancerzy i widowni.
Sebastian Skaja
Zbiórki dla Zosi.
Od września Szkoła Podstawowa w Zalesiu prowadzi akcje charytatywne na rzecz Zosi z Wałdowa. Dziewczynka choruje na SMA. Kwota, którą rodzice muszą uzbierać na lek jest olbrzymia - prawie 10 milionów złotych. Dlatego też jesteśmy dumni z naszych uczniów, że stanęli na wysokości zadania i wzięli udział w zbiórkach i akcjach związanych z pomocą Zosi.
Zaczęliśmy od zbiórki makulatury, nakrętek i baterii. Do akcji włączyli się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz osoby związane ze środowiskiem lokalnym, dzięki czemu udało się uzbierać po kilkadziesiąt kilogramów tych przedmiotów. Makulaturę dostarczyliśmy do Wałdowa osobiście, natomiast po baterie i nakrętki przyjechała jedna z wolontariuszek z Kamienia Krajeńskiego, która współpracuje od dawna z rodzicami Zosi.
Następnie zaczęliśmy zbierać kasztany oraz wystawiać przedmioty na aukcje charytatywne.Do chwili obecnej udało się sprzedać przedmiotów za sumę ponad 2300 złotych, która to w 100% zostanie przekazana na zbiórkę na lek.
Wszystkie zbiórki jak i aukcje nadal trwają i zachęcamy do wzięcia w nich udziału.
Dziękujemy wszystkim, którzy przez ostatnie 2 miesiące przynosili baterie, nakrętki, makulaturę i kasztany oraz brali udział w licytacjach.
Sebastian Skaja
Wsparcie schroniska dla zwierząt Psi Azyl w Cekcynie.
Oddział Przedszkolny w ramach akcji charytatywnej, zorganizował zbiórkę karmy dla podopiecznych schroniska Psi Azyl w Cekcynie. To pierwsza działalność charytatywna najmłodszej grupy. Dzięki współpracy oraz serdeczności rodziców, a także uczniów starszych klas, udało się zebrać karmy i puszki. Celem inicjatywy było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, wzbudzenie empatii, troski jak również pomoc dla Pań opiekującymi się bezbronnymi psami. Dziękujemy serdecznie za wsparcie!
Noc filmowa
Z 28 na 29 października klasy VI i VIII wzięły udział w tematycznej "Nocy Filmowej". W związku ze zbliżającymi się świętami, które w różnych kulturach i częściach świata związane są z upamiętnianiem osób, które zmarły, ale również z oswajaniem tematu śmierci uczniowie wykonali piękne lampiony z dyń, obejrzeli również spektakl teatralny pt.: "Dziady" na podstawie utworu "Dziady cz.II" Adama Mickiewicza. Jest to doskonały dowód na to, że można łączyć naukę z zabawą i przyjemnym spędzaniem czasu.
Anna Adrych
Archiwum Aktualności